SVJETSKI DAN PRVE POMOĆI

Autor: Vesna Suvala, 11. 9. 2017.

Prva pomoć je skup postupaka kojima se pomaže ozlijeđenoj ili iznenada oboljeloj osobi na mjestu događaja, prije dolaska hitne medicinske službe ili drugih kvalificiranih zdravstvenih djelatnika, nije zamjena za hitnu medicinsku službu već je važan početni korak u spašavanju života, sprječavanju nastanka trajnih posljedica i skraćivanja trajanja liječenja i oporavka.

U Osijeku, 9. rujna 2017. godine, na Trgu Svetog Trojstva u Tvrđi obilježen je Svjetski dan prve pomoći na preporuku Međunarodne federacije društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca pod nazivom „Nesreće u domaćinstvu“. Akcija je trajala od 10 do 12 sati. Obilježavanju akcije pod vodstvom Crvenog križa Osijek su se pridružili i učenici Medicinske škole Osijek. Učenici su upoznati kroz malu školu prve pomoći s osnovnim postupcima pružanja prve pomoći, sudjelovali su u pokaznim vježbama i radionicama prve pomoći. Za vrijeme akcije podijeljeni su edukativni materijali vezani uz prvu pomoć i ostale programe Crvenog križa.

U akciji su sudjelovali učenici četvrtih razreda: Monika Kisić, Dina Bilić, Lea Kasa, Lorena Spreitzer, Lucija Križaj, Magdalena Župan, Karlo Tobler, Marija Lukač, Nina Biškić, Mateja Ćosić, Tena Avdić, Ivana Barišić, Tajana Ivanov, Valentina Romić, Barbara Šestanj, Marija Fištrović, Matej Jugović, Petra Šarčević, Dunja Pleš, Lucija Bizacki, Maja Bizacki, Ana Kojić, Mateja Ivšan, Doris Šajben, Danijela Kremer, Izabela Gorski, te nastavnici Maja Rakin, mag. med. techn. i Marko Maceković mag. med. techn.

« Ožujak 2024 »