DAN IRISA

Autor: Vesna Suvala, 28. 5. 2018.

U Osijeku, 27. svibnja 2018. godine na Trgu Ante Starčevića održana je humanitarna akcija povodom Dana irisa u svrhu prevencije i ranoga otkrivanja raka debelog crijeva. Akcija je trajala od 10 do 12 sati. U organizaciji su sudjelovali: Gradska liga protiv raka, Zavod za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije i Klub žena liječenih na dojci Mammae Osijek. Učenici Medicinske škole Osijek također su se aktivno uključili u provođenje akcije dijeleći edukativne materijale.

Rak debelog i završnog crijeva jedan je od dva najčešća sijela raka i zahvaća više od milijun ljudi godišnje. U Hrvatskoj je drugi uzrok smrtnosti od zloćudnih bolesti oba spola  (u muškaraca iza raka pluća, a u žena iza raka dojke). Godišnje se otkrije oko 3000 novooboljelih, a u više od polovine njih bolest se već razvila.  Otkrivanjem raka debelog crijeva u ranoj fazi bolesti mogu se spasiti mnogi životi. Rak debelog crijeva moguće je otkriti rano, ponekad uz malu nelagodu, sljedećim postupcima: testiranjem na nevidljivu krv u stolici, kolonoskopijom i pregledom prstom završnog dijela debelog crijeva. Prema preporukama Hrvatskog onkološkog društva, Hrvatskog gastroenterološkog društva te Europske komisije za osobe prosječnog rizika, bez znakova bolesti i u dobi od 50 do 74 godine, u sklopu ranog otrkivanja raka debelog crijeva, testiranje nevidljivog (okultnog) krvarenja u stolici treba provoditi svake dvije godine. Nacionalni program ranog otkrivanja raka debelog crijeva usmjeren je poboljšanju zdravlja populacije jer se ranim i pravovremenim otkrivanjem i sprječavanjem bolesti omogućava bolja kvaliteta života.

U akciji su sudjelovali

učenici 3.s1 razreda: Matea Bradić, Marija Lučić, Ana Vašarević, Diana Tomašević i Patricija Puljak uz nastavnicu strukovno teorijskih predmeta Maju Rakin, mag.med.techn.

« Ožujak 2024 »