DAN RUŽIČASTE VRPCE

Autor: Administrator , 14. 10. 2019.

Humanitarna akcija Dan ružičaste vrpce, čiji je cilj upozoriti na važnost ranog otkrivanja raka dojke, u Hrvatskoj obilježava se prve subote u listopadu. U Republici Hrvatskoj 5. listopada 2019. dvadeseti put obilježen je Dan ružičaste vrpce.

Gradska liga protiv raka  Osijek i Mammae Osijek - klub žena liječenih na dojci u suradnji sa Zavodom za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije, KBC Osijek, Domom zdravlja Osijek, Medicinskom školom Osijek i IK Javor, kao i uz potporu zainteresiranih građana i predstavnika Grada i Županije, i 2019. priredili su tradicionalnu javnozdravstvenu kampanju na Trgu Ante Starčevića u Osijeku od 10 do 13 sati. Edukacijom i osobnim svjedočenjem, žene koje su operirale dojku, željele su životnim iskustvom potaknuti građane na važnost prevencije te potrebu  redovitih kontrola. Tijekom akcije prikupljena su i sredstva namijenjena nastavku rada Mammae kluba.

Rak dojke najčešći je zloćudni tumor u žena u svijetu pa tako i u Hrvatskoj. Broj oboljelih žena raste neovisno o dobi i vodeći je uzrok smrti. Važno je bolest otkriti u početnoj fazi. Ako se tada otkrije, može se izliječiti u 98% slučajeva. Važnost redovitih odlazaka žena, ali  i muškaraca, na preventivne preglede dojki jamče rano otkrivanje i pravodobno liječenje bolesti.

Kao i prethodnih godina, Medicinska škola Osijek uključila se i ove 2019. u humanitarnu akciju. Cilj akcije je potaknuti građanke i građane na razmišljanje i djelovanje u odnosu na preventivne preglede te briga o vlastitom zdravlju kao najvećem bogatstvu svake osobe.

Učenici Medicinske škole Osijek sudjelovali su aktivnošću „Šetnja gradom s ružičastom vrpcom u ruci.“  Osječanima su podijelili edukativne materijale, poticali ih na preventivne preglede te darovali ružičaste vrpce kao simbol prevencije i ranoga otkrivanja raka dojke.

U obilježavanju Dana ružičaste vrpce sudjelovali su i sudionici javnozdravstvene akcije „Hodanjem do zdravlja“ koja se održavala u isto vrijeme.

U obilježavanju Dana ružičaste vrpce sudjelovali su:

4.s1: Blažević Maja, Jukić Stela, Kuric Larisa, Mikić Nikolina, Prodanović Anamaria, Šijan Klaudija, Štraub Sara i Živičnjak Noemy

4.s2: Glušac Karlo, Ilišević Sara, Jovičić Nikola, Marković Sanja, Nikić Savo, Pljuskovac Ena, Posavac Laura i Sabljak Sara

4.s3: Iljazi Ema, Kovačević Lea, Kraljik Anja, Pervan Maja, Stanić Tena, Sinković Korina, Valentić Sara i Vibovec Katrin

5.s1: Cvenić Paola, Galičić Veronika, Kovač Anđela, Petrović Tatjana i Vučemilović Višnja

5.s2: Majić Patricija i Prskalo Marija

Nastavnice: Carević Maja, mag. med. techn., Ežbegović Viktorija, mag. med. techn., Grdić Ljiljana, mag. med. techn. i Višević Sanja,  mag. med. techn.

Fotografije pogledajte u Foto-galeriji.