OBILJEŽILI SMO SVJETSKI DAN ŠEĆERNE BOLESTI

Autor: Administrator , 12. 11. 2019.

Svjetski dan šećerne bolesti obilježili smo 9. studenoga 2019. od 10 h do 13 h u prostoru trgovačkog centra Portanova. Događaj je organizirao Društvo za zaštitu dijabetesa Osijek, uz pomoć suorganizatora učenika i nastavnika strukovno-teorijskih predmeta Medicinske škole Osijek, Udruge studenata medicine CROMSIC LC Osijek, Lions kluba Gea Osijek te Zavoda za endokrinologiju i bolesti metabolizma KBC-a Osijek.

Sukladno preporuci Međunarodne dijabetičke federacije, Svjetski dan šećerne bolesti obilježava se 14. studenoga već 11 godina. Tema obilježavanja Svjetskog dana šećerne bolesti 2018. i 2019. godine je „Obitelj i šećerna bolest“. Cilj kampanje je podizanje svijesti o utjecaju šećerne bolesti na obitelj oboljele osobe, promicanje edukacije obitelji i oboljelih, prevencija i važnost uloge obitelji u skrbi i liječenju za oboljele. Zabrinjavaju podatci kako je 2017. godine od šećerne bolesti preminulo četiri milijuna ljudi. Svakih osam sekundi u svijetu premine osoba oboljela od šećerne bolesti. Jedna od dvije osobe ne zna da boluje od šećerne bolesti (212 milijuna ostaje nedijagnosticirano). U Osječko–baranjskoj županiji registrirano je više od 30 000 oboljelih od šećerne bolesti, a isto toliko je neotkrivenih. Posebice zabrinjava podatak da je među registriranima značajan broj mladih osoba. Učenici Medicinske škole Osijek obilježavanje Svjetskoga dana šećerne bolesti obogatili su prigodnim aktivnostima, npr. mjerenjem razine glukoze u krvi i mjerenjem krvnoga tlaka te podjelom promotivnih materijala. Građani su prepoznali važnost ranoga otkrivanja šećerne bolesti te su se odazvali mjerenju razine glukoze u krvi i vrijednosti krvnoga tlaka. Građanima s graničnim i/ili povišenim vrijednostima krvnoga tlaka i šećera u krvi, koji do sada nisu bili na pregledu, savjetovano je neka se jave liječniku obiteljske medicine. U obilježavanju Svjetskog dana šećerne bolesti sudjelovali su učenici 5.s1 i 5.s2 razreda te nastavnice strukovno-teorijskih predmeta.

5.s1 razred: Ivana Antunović, Marina Bandur, Lorena Dukmenić, Valentina Grgić, Teodora Simić, Ana Vašarević i Lucija Vrbanac

5.s2 razred: Andrijana Božić, Marko Krnjajić, Anastasia Maksić, Marina Marinčić, Patrik Mohila, Nikolina Nagy, Lana Pajčin, Ivana Stanisavljević, Kristina Šimunov i Domagoj Vinković

Nastavnice: Maja Čebohin, mag. med. techn., Liljana Eršek, mag. med. techn., Ljiljana Grdić, mag. med. techn., Marija Maras, mag. med. techn., Maja Rakin, mag. med. techn., Martina Tot, mag. med. techn. i Sanja Viševć, mag. med. techn.

Kako nam je bilo, pogledajte u Foto-galeriji.