SVJETSKI DAN SRCA - 29. RUJNA 2012.

Autor: Damir Miler, 30. 9. 2012.

Udruga kardiovaskularnih bolesnika i Društvo za zaštitu od dijabetesa Osijek, organizirali su 29. rujna 2012. godine na Trgu Ante Starčevića akciju povodom Svjetskog dana srca. Građanima grada Osijeka učenici Medicinske škole Osijek mjerili su šećer u krvi (GUK) i krvni tlak, te opseg struka, a nakon mjerenja građani su dobili jabuku i savjete liječnika kao poticaj za pozitivne promjene koje mogu smanjiti rizik bolesti srca i moždanog udara. Akcija  je trajala od 10- 13 sati i pri tome je izmjereno 324  šećera u krvi i krvnih tlakova.

Bolesti srca i moždani udar mogu se izbjeći, a često su potaknuti čimbenicima rizika poput visokog krvnog tlaka, kolesterola, pretilosti i gojaznosti, pušenja i dijabetesa. Oni se u velikoj mjeri mogu spriječiti i kontrolirati zdravom prehranom, redovitim vježbanjem i izbjegavanjem pušenja.
Prigodom obilježavanja Svjetskog dana srca Svjetska kardiološka federacija i njezini članovi pozivaju na akciju kako bi se spasili životi ženi i djeci koju volite. Danas postoji mogućnost spriječiti nastanak bolesti srca i moždanog udara usvajanjem zdravog načina života od djetinjstva i dalje tijekom cijeloga života. Čak i malobrojne promjene mogu smanjiti rizik nastanka bolesti.
Sudionici akcije bili su Zavod za javno zdravstvo, Crveni križ grada Osijeka , djelatnici Medicinske škole Osijek Vera Rogina, bacc. med. techn. i Jasenka Vujanić, bacc. med. techn, te učenici 4s1 razreda; Tea Tokić, Martina Misbrener, Ivan Ezgeta, Iva Kurtović, Ana Dokoza, Ana Bertić, Lucija Perković, Matea Šerbedžić,  4s2; Ana Erkapić, Maja Matijević, Tijana Gavrilović, Ana Kvaka, Ivana Gagro, Viktorija Kovač, Aleksandar Dragosavac, Petar Alerić, 4.p; Anita Roguljić, Karla Mudri, Valentina, Majher, Marina Štigler, Elena Mesarić, Ana Ciraki, Veronika Milohanić i Mia Reljan.

« Ožujak 2024 »