DAN NARCISA 22. OŽUJKA 2014.g.

Autor: Vesna Suvala, 25. 3. 2014.

U Osijeku, 22.ožujka, na Trgu Ante Starčevića održana je humanitarna akcija povodom Dana narcisa u svrhu prevencije i ranog otkrivanja raka dojke. Akcija je trajala od 10 do 13 sati. U organizaciji su sudjelovali Gradska liga za borbu protiv raka, Zavod za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije i Klub žena Mammae Osijek, klub žena liječenih na dojci. Učenici i stručni učitelji Medicinske škole Osijek također su se aktivno uključili u provođenje akcije skupljajući novčane priloge od građana, a zauzvrat im poklanjajući narcise. Građani su se odazvali u velikom broju, a svi novčani prilozi biti će utrošeni na daljnju promociju i preventivne programe.

U akciji su sudjelovali:

učenici 4.s1: Sara Kalajdžić, Nemanja Milinković, Vjekoslav Šimić, David Karl, Tena Kovačević, Tajana Hibik, Marijana Doljankić, Tomislav Balatinac, Jovana Pavkov, Antonija Turkalj, Matea Damjanović, Valentina Trepčić, Petar Mićan, Mihovil Pavlić, Marija Miškić Petra Mijatović

učenici 4.s2: Irena Kusturić, Dorotea Bajs, Mija Zečević, Jure Zečević, Vanja Kostolanović, Klara Đurinski, Andrea Klaić, Sandra Mandić, Marina Nikić, Maja Uremović,

učenici 4s3: Antonija Davidović, Sara Kralj, Biljana Šević, Marinela Vampatić, Ina Lončarević, Petra Dakić, Barbara Funtak, Andrea Koprivnjak, Nataša Svrakić, Jelena Narančić

stručni učitelji: Vera Rogina, Ana Takač i Marijana Nikolovski

Rak dojke danas je najčešći tumor u žena i jedan od vodećih javnozdravstvenih problema u svijetu. U Hrvatskoj od karcinoma dojke oboljeva godišnje oko 2400 žena, a ta je bolest i vodeći uzrok smrtnosti u ženskoj populaciji jer svake godine odnese 900 života. U nas su, kao i u svijetu, incidencija i mortalitet raka dojke u porastu, iako je posljednjih godina došlo do laganog pada smrtnosti. Stoga je vrlo važno rano otkrivanje bolesti jer dijagnosticiranje karcinoma u početnom stadiju jamči izlječenje u 90 posto žena. Mamografski pregled, neinvazivna metoda, preporučuje se ženama kao metoda prevencije, a omogućuje otkrivanje karcinoma do dvije godine ranije (prije nego tumor postane opipljiv). Dobro organiziran program ranog otkrivanja i osiguranje kontrole njegove kvalitete kao i snažna politička i financijska potpora zasigurno će dovesti do rezultata.