NASILJE? NE, HVALA!

Autor: Vesna Suvala, 12. 11. 2014.

U sklopu EU Programa „IPA 2010 – Potpora naporima organizacija civilnog društva za prevenciju nasilja među mladima i djecom te za njegovanje volonterstva među mladima“ PRONI Centar za socijalno podučavanje u suradnji s partnerima Centrom za socijalnu skrb Sisak, Volonterskim centrom Osijek, Mirovnom grupom mladih Dunav i Koordinacijom udruga mladih Siska proveo je projekt „Nasilje? Ne, hvala!“.
Provedba Projekta počela je u travnju 2013. godine i trajala je do listopada 2014. godine, a provodila se na području Osječko-baranjske, Vukovarsko-srijemske i Sisačko-moslavačke županije.

Namjera Projekta  bila je podići doprinos aktera civilnoga društva u procesu provedbe prevencije nasilja među mladima kroz partnerstvo između javnoga i civilnoga sektora te putem promocije politika za mlade i volonterstvo. Aktivnosti Projekta bile su usmjerene na prevenciju nasilja među mladima kroz određene obrazovne aktivnosti za mlade u srednjim školama i organizacijama civilnoga društva te aktivnu participaciju mladih u kreativnom aktivizmu i volonterstvu.

Projekt je financiran sredstvima Europske unije, sufinanciran sredstvima Ureda za udruge Vlade RH, a međufinanciran sredstvima Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva.

U Projekt su se uključili učenici i učenice sljedećih škola: Medicinska škola Osijek, Graditeljsko-geodetska škola Osijek, Jezicna gimnazija Osijek, Tehnička škola i prirodoslovna gimnazija Osijek te Škola primijenjene umjetnosti i dizajna Osijek čiji su učenici izradili scenografiju za predstavu.

Učenici su sami osmislili tekst te su se kroz 28 radionica, koje su trajale od siječnja 2014. do srpnja 2014., marljivo pripremali za konačnu izvedbu koja je bila u Dječjem kazalištu Branka Mihaljevića u Osijeku u rujnu 2014.godine.  Publika je s oduševljenjem prihvatila predstavu, a tomu u prilog govori i činjenica da smo pozvani na gostovanje u jednu osnovnu školu u Vukovaru.

Učenici su ovom predstavom prikazali različite vrste nasilja te osobe koje najčešće sudjeluju u nasilju, a to su: počinitelji nasilja, žrtve nasilja te pasivni promatrači. Vjerujem da ćete si, nakon odgledane predstave, postaviti isto pitanje koje su glumci, na kraju predstave, postavili gledateljima.

Predstavu u cjelini možete pogledati na ovom LINKU.

Mirta Faktor, prof.

« Ožujak 2024 »