NOBELOVE NAGRADE ZA 2014. GODINU

Autor: Vesna Suvala, 21. 12. 2014.

Svake godine prigodnim panoom obilježavamo laureate  jedne od najprestižnijih svjetskih nagrada. Riječ je o  pojedincima ili skupinama čiji su uspjesi iznimni. To uključuje izvanredna istraživanja, nove tehnike i tehnologije ili izniman doprinos društvu.

Nagrada nosi ime po Alfredu Nobelu, švedskom industrijalcu  i izumitelju dinamita. On je 1895. u švedsko–norveškom klubu u Parizu obznanio ideju o osnivanju fonda iz kojeg bi se dodjeljivala nagrade najzaslužnijima. Nobel je bio zaprepašten i šokiran načinom na koji je svijet upotrebljavao njegov izum – dinamit i u toj činjenici leži razlog njegove odluke da se nagrade dodjeljuju onima koji svojim sposobnostima najviše doprinose čovječanstvu.

Prva svečanost dodjele Nobelovih nagrada za književnost, fiziku, kemiju i medicinu održana je na Kraljevskoj glazbenoj  Akademiji u Stockholmu, 1901. godine. Od 1902. godine nagrade dodjeljuje kralj Švedske.

Nagrada za mir se dodjeljuje u norveškoj metropoli Oslu jer su početkom 20. stoljeća, kada je dodjeljivanje započelo, te dvije države bile unutar jedne države, Kraljevine Švedske.

Francuski pisac Patrick Modiano dobitnik je Nobelove nagrade za književnost godinu. Ovaj 69-godišnjak je 11. francuski pisac dobitnik ove prestižne i vrijedne nagrade koja se dodjeljuje po 107 put. Kod nas su prevedeni njegovi romani "Izgubljeni kraj" , "Ulica mračnih dućana" i "Mali Dragulj".

Britanac John O’Keefe i norveški bračni par neuroznanstvenika May-Britt Moser i Edvard Moser dobitnici su Nobelove nagradu za medicinu ili fiziologiju. Nagrađen je njihov rad na istraživanju stanica koje čine sustav pozicioniranja u mozgu.

Japanski znanstvenici Isamu Akasaki, Hiroshi Amano i Shuji Nakamura ove su godine dobili Nobelovu nagradu za fiziku, za izum plavih LE dioda.

Zahvaljujući njihovu izumu, bijelo svjetlo moglo se proizvesti na novi način, a LED žarulje sada mogu biti dugotrajnija i učinkovitija alternativa klasičnim žaruljama.

Francuski ekonomist Jean Tirole dobitnik je ovogodišnje Nobelove nagrade za ekonomiju. Švedska kraljevska akademija znanosti 61-godišnjem Tiroleu nagradu dodijelila je zbog analize moći tržišta i njegove regulacije.

Amerikanci Eric Betzig i William E. Moerner te njemački znanstvenik Stefan W. Hell dobitnici su ovogodišnje Nobelove nagrade za kemiju.

Kako je objavila Švedska akademija znanosti  trojici znanstvenika nagrada je dodijeljena zbog dostignuća u "razvoju fluorescentne mikroskopije visoke razlučivosti".

Nobelovu nagradu za mir ove su godine dobili Pakistanka Malala Yousufzai ( najmlađa dobitnica u povijesti) i Indijac Kailash Satyarthi. Ovogodišnji laureati nagrađeni su za svoju borbu protiv ugnjetavanja djece i mladih te za nastojanje da sva djeca imaju pravo na obrazovanje.

Pano su priredile i postavile učenice 2 S2 razreda Ivana Parać, Iva Štebih i Bernarda Župarić uz pomoć Dorijana Golubića iz 2S1 te prof. Mirele Grubišić.

« Ožujak 2024 »