MEĐUNARODNI DAN SESTRINSTVA 2015.

Autor: Vesna Suvala, 20. 5. 2015.

Međunarodna sestrinska organizacija (ICN) obilježava ovaj dan od 1965. Godine, dok je 1974.odlučeno kako će se kao Međunarodni dan sestrinstva obilježavati 12.svibnja, dan rođenja Florence Nightingale, osnivačice modernog sestrinstva. ICN je osnovan 1899. To je prva internacionalna organizacija zdravstvenih profesionalaca na svijetu koja predstavlja jednu veliku sestrinsku obitelj. Hrvatske sestre svojim članstvom u Hrvatskoj udruzi medicinskih sestara dio su ICN-a, Europske federacije sestrinskih udruga (EFN)

Ovogodišnji Međunarodni dan sestrinstva obilježava se sloganom “Sestre su snaga koja donosi promjene, kvalitetnu skrb uz optimalne troškove“

Cilj je potaknuti medicinske sestre u cijelom svijetu da donose nove promjene za poboljšanje kvalitete skrbi, postižu što učinkovitije ishode skrbi uz optimalnu cijenu. Što bolje iskoristiti sve raspoložive resurse sa svrhom kvalitetnije skrbi.

Učenici trećih i četvrtih razreda Medicinske škole Osijek aktivno su se uključili u obilježavanje Međunarodnog dana sestrinstva mjerenjem krvnog tlaka i određivanjem razine šećera u krvi građanima Osijeka. Tijekom akcije na središnjem osječkom Trgu Ante Starčevića, u subotu od 9:00 do 12:00 sati izmjereno je 340 vrijednosti krvnog tlaka i 319 glukoza u krvi. Najveća izmjerena vrijednost krvnog tlaka iznosila je 180/100mmHg, dok je najviša izmjerena razina glukoze iznosila 19,4 mmol/l, osobi koja liječi šećernu bolest.

U akciji su sudjelovali učenici trećih razreda:

3.s1: Lidija Galović, Klaudija Pandurić, Andrijana Kupanovac

3.s2: Lorena Zdravčević, Livija Markulinčić, Vlatka Andrić

4.s1: Natalija Metić, Tomislav Varga, Sara Jovičić, Dora Kokalović, Dragana Božić, Stefan Jovičić

4.s2: Barbara Tičić, Katarina Pritišanac, Lorena Ostroški, Ivana Kljajić, Ines Horvat, Marina Babić, Izabela Pocrnja

Stručni učitelji Aktiva zdravstva Medicinske škole Osijek:

Ljiljana Eršek, Vera Rogina, Jadranka Marušić, Jasenka Vujanić, Dravinski Sanja, Marija Maras, Marijana Nikolovski, Maja Rakin, Branimir Lončarić, Spomenka Kurina, Mirjana Kralj Vasilj, Robert Lovrić, Luka Bačić, Viktorija Ežbegović, Maja Carević, Marijana Jaman-Galeković,Sanja Višević, Branislava Laurović