LEKTIRA KAO NADAHNUĆE

Autor: Vesna Suvala, 1. 6. 2015.

U četvrtak, 28. svibnja, u školi je otvorena izložba crteža motiviranih lektirnim naslovima. Maturantica Ana-Marija Perković, još zakratko učenica 4.dt razreda, prikazala je svoje viđenje osam lektirnih naslova, po dva iz svake godine školovanja. Crteži su većinom rađeni tehnikom olovke na papiru, dok je prvi i posljednji crtež, Salingerov „Lovac u žitu“ i Proustov „Combray“ prikazan drvenim bojicama, tako da je okvir izložbe šaren i razdragan. Uz navedene su naslove prikazani i sljedeći: Homer, „Ilijada“, Ivan Gundulić, „Dubravka“, Edgar Allan Poe, „Crni Mačak“, Honore de Balzac, „Otac Goriot“, Emile Zola, „Therese Raquin“, Franz Kafka, „Proces“.

„Samozatajna Ana-Marija kroz sve je četiri godine školovanja svojim šimićevskim očima punim čuđenja govorila puno više no riječima. Stoga je iznimno važan ovaj trenutak njenoga razotkrivanja očima javnosti, jer smo jedino u umjetnosti istinski svoji“, riječi su kojima je profesorica Marina Pilj Tomić otvorila izložbu.

Pod mentorstvom profesorice Vesne Kasač, učenice 3.f razreda čitale su ulomke iz prikazanih djela čime je dodatno naglašena atmosfera svakoga od njih. Ana-Marija odlazi iz škole, ali ostaje njen rad koji će krasiti zidove na putu do naše školske knjižnice. Ostaje i činjenica da čitanje uvijek iznova nadahnjuje i dopušta svakome od nas vlastito viđenje svijeta.

Fotografije izložbe pogledajte u Foto-Galeriji.