IZLET U BUDIMPEŠTU

Autor: Vesna Suvala, 6. 10. 2015.

Prošle školske godine naši učenici posjetili su Budimpeštu. Pročitajte putopis učenika Karla Komljenovića, te pogledajte fotografije u Foto-galeriji.

Budimpešta – kraljica Dunava

Ponekad gradovi o kojima nemate nikakvo posebno mišljenje sadrže u sebi stvari koji niste mogli zamisliti. Stara dama, ili kraljica Dunava kako je još često nazivaju još uvijek mami ljepotom, profinjenošću i elegancijom. Građevine i parkovi govore o bogatstvu, raskoši i moći nekadašnje Austro-Ugarske monarhije.

Nakon četiri sata vožnje u busu, u jutarnjim satima smo stigli u Budimpeštu. Prvo mjesto koje smo posjetili je bio vidikovac sa kojeg se pruža široki pogled na panoramu grada. Također na vidikovcu se nalazi budimpeštanski Kip slobode koji je podignut 1947. godine u znak sjećanja na sve žrtve Drugog svjetskog rata u Mađarskoj. Kip slobode, visok 40 metara, vidljiv je iz mnogih dijelova grada. Nakon promatranja panorame Budimpešte i fotografiranja, krenuli smo prema Kraljevskoj palači.

Na putu prema palači smo prešli preko poznatog Lančanog mosta za koji se vežu brojne legende. Najpoznatija legenda govori da je graditelj mosta skočio u Dunav kada je uočena greška na lavovima, a to je da nisu imali jezik, koji inače imaju ali se jedva vidi. Prošli smo kroz nekoliko dvorišta u sklopu palače koji su ukrašeni mnogobrojnim fontanama i kipovima. Zanimljiva je činjenica da je planetarno popularna pjevačica Katy Perry snimila spot za pjesmu „Firework“ u dvorištima Budimske palače. Potom smo krenuli prema crkvi kralja Matije, gotičke crkve koja je okružena zidinama sa kojih se pruža nevjerojatan pogled na Parlament i dunavske mostove.

Nakon dugog razgledavanja, došlo je vrijeme da krenemo prema centru grada. Trebalo nam je dobrih 45 minuta da dođemo do centra. Na putu prema centru, prošli smo pokraj Trga heroja, Budimpeštanskog zoološkog vrta i termi.

Kada smo stigli na centar dobili smo 4 slobodna sata. Prvo mjesto na koje smo svi nahrlili je bio popularni „Starbucks“. Kakav bi to bio provod u Budimpeštu da nismo kupili barem toplu čokoladu iz „Starbucksa“?! Također nakon obilaženja obližnjih trgovina, uputili smo se prema Budimpeštanskom oku. Kotaču visokom 60 metara! Od pogleda sa vrha kotača vam jednostavno zastane dah. Nemoguće je vidjeti kraj grada te možete još jednom vidjeti sve poznate budimpeštanske građevine iz ptičje perspektive.

U poslijepodnevnim satima smo krenuli prema Osijeku puni dojmova i doživljaja o jednom od najljepših gradova na svijetu. Jedan dan sigurno nije dovoljno da upijete sve što vam ovaj grad može ponuditi, ali nadam se da sam vam barem malo približio ono to vas očekuje ako se odlučite zaputiti u Budimpeštu.

Budimpešta je grad koji će vas uvjeriti u istinitost izreke s očetka članka. U sebi krije nevjerojatne stvari koji jedva čekate otkriti, a da to ni ne znate.

Karlo Komljenović, 3. dt