MEĐUNARODNI DAN STARIJIH OSOBA

Autor: Vesna Suvala, 7. 10. 2015.

Zdrave, aktivne starije osobe važan su resurs svojim obiteljima, zajednici i ekonomiji cijelog društva. Zaštita zdravlja starijih osoba glavni je pokazatelj napretka ili propusta za zaštitu zdravlja cjelokupnog stanovništva. Društveno okruženje koje je okrenuto k starijim osobama omogućit će kvalitetniji život i starije osobe  će moći dati maksimalan doprinos, u skladu sa svojim mogućnostima. Stereotipi o starosti kao o bolesti trebaju nestati pred aktivnim, iskusnim i zdravim starenjem. Na kraju, ne treba zaboraviti: Zdravo starenje počinje u mladosti i treba  zdravo živjeti kako  bi se zdravo starilo.

Dana 14. prosinca 1990.g. Glavna skupština Ujedinjenih naroda proglasila je 1. listopada Međunarodnim danom starijih osoba, ističući značenje iskoristivog potencijala izrazito rastućeg broja starijeg pučanstva. Slogan Svjetske zdravstvene organizacije i UN-a glasi:"Stariji ljudi kao nova snaga za razvoj", slogan upućuje na osiguranje aktivnog zdravog starenja.

U  Hrvatskoj  i cijelom svijetu Međunarodni dan starijih osoba obilježava se kako bi se naglasilo značenje osiguravanja životne sredine koja se može prilagoditi potrebama i sposobnostima stanovnika starije dobi.

Ovogodišnji slogan Svjetske zdravstvene organizacije i UN-a je: „Na starijima svijet opstaje, a na mladima ostaje“.

Učenici naše škole su tom prigodom izradili pano na kojem su prikazali radost života starijih osoba.

Učenice 4s3: Ivana Lasić, Marija Prugović i Magdalena Štrk.

« Ožujak 2024 »