SUSRET S BRITANSKIM PRINCOM CHARLESOM I NJEGOVOM SUPRUGOM CAMILLOM

Autor: Vesna Suvala, 22. 3. 2016.

Matej Jurković i Maja Kopić, učenici Medicinske škole Osijek, 15. ožujka (utorak) u Arheološkom muzeju imali su čast sudjelovati na seminaru MIR JE U NAŠIM RUKAMA. Organizator je seminara bio Centar za mir i nenasilje, a susret srednjoškolaca bio je upriličen kao završni događaj sedmodnevnog gostovanja učenika i nastavnika Srednje škole Daruvar u Osijeku.

Oni su osvojili Mirotvornu nagradu „Krunoslav Sukić“ , obilazili su nekoliko dana Slavoniju i Baranju, a ovo im je bila prigoda za druženje s osječkim učenicima i njihovim nastavnicima. Seminar su otvorile Katarina Kruhonja (Centar za mir i nenasilje) i Ivana Biljan (AZZO), a sve nazočne pozdravio je i gradonačelnik Osijeka, gospodin Ivica Vrkić. Obratili su im se i Marijan Gubina (Auxillium), Irena Mikulić (Proni), Mirzaef. Delić (medžlis islamske zajednice Osijek). Sve su njihove poruke sadržavale jednu ključnu riječ: mir  Za učenike je bio organiziran rad po metodi World Caffe, razgovarali su o tome kako oni mogu pridonositi miru. Učenike je na seminaru posjetio britanski princ Charles i njegova supruga Camilla, sjeo je s njima za stol i zadržao se nekoliko minuta. Matej i Maja vrlo su se lijepo snašli na tom susretu, aktivno se uključili u raspravu s kraljevskim parom, a zatim s ostalim učenicima izveli Rhytm Machine, zgodnu dramsku improvizaciju s jasnim porukama mira i tolerancije. Projekt Mirotvorna škola zamišljen je kao poticaj školama u njihovom nastojanju širenja tolerancije, razbijanja predrasuda o drugima i različitima, borbi protiv mraka neznanja i tame straha od onih koje ne poznajemo. Medicinska škola Osijek nastoji njegovati upravo takve aktivnosti, projekt smo svesrdno podržali i očekujemo nove slične susrete mladih u našem gradu.