Stručna ekskurzija u Specijalnu bolnicu za psihijatriju i palijativnu skrb Sveti Rafael Strmac i Dom za starije osobe „Mali Kartec“ Krk

Autor: Vesna Suvala, 11. 4. 2016.

Učenici 5.s1, 5.s2, 3.s1 te 1.g razreda naše škole i njihove nastavnice Jadranka Marušić, Marija Maras i Ljiljana Eršek, od 18. do 20. ožujka 2016. bili su na stručnoj ekskurziji tijekom koje su posjetili Specijalu bolnicu za psihijatriju i palijativnu skrb Sveti Rafael Strmac i Dom za starije osobe „Mali Kartec“ Krk.

Pred Cvjetnicu, 18.3.2016. krenuli smo iz sunčanog Osijeka put Opatije. Krenuli smo u ranojutarnjim satima, u autobusu smo bili tihi i sanjivo gledali probuđenu prirodu. Slike su se ubrzano izmjenjivale kroz magloviti prozor. Oko 8:00 sati stigli smo na naše prvo odredište, bolnica Sveti Rafael Strmac, okružena zelenilom i zrakama sunca. Nekadašnja Dječja bolnica za plućne bolesti Šumetlica obnovom i proširenjem pretvorena je u jednu od najsuvremenijih psihijatrijskih ustanova u regiji, s više od stotinu bolesničkih ležajeva, također sadrži Odjel palijativne skrbi i dugotrajnog liječenja. Milosrdna braća, propovijedajući četiri zavjeta: siromaštvo, čistoću, poslušnost i gostoprimstvo ovdje nastavljaju poslanje Sv. Ivana od Boga u Hrvatskoj. Nakon slavonskih brežuljaka i zelenih ravni željno smo iščekivali plavetnilo mora. Oko 15:00 sati ugledali smo Krčki most koji kao da je prkosio vremenu i prostoru povezujući kopno i ljepotu našeg otoka. Posjetili smo Dom za starije osobe „Mali Kartec“ Krk. Moderni objekt izranja iz oaze zelenila njegovanog botaničkog vrta, a blizina grada i mora te brojni sadržaji čine život u ovom domu izuzetno privlačnim. U prizemlju, kao i na prvom katu, nalazi se stacionarni dio, namijenjen smještaju teže pokretnih i nepokretnih korisnika, dok se stambeni dio smještaja nalazi na drugom i trećem katu. Mogle bi se napisati stranice i stranice o ljepoti tog Doma i organizaciji zdravog i aktivnog življenja ljudi treće životne dobi kroz obilje sportskih, kulturno-zabavnih i ostalih hvalevrijednih aktivnosti. Nakon ove posjete krenuli smo u Opatiju, biser Jadrana, jedino mjesto na svijetu gdje zimi cvjetaju prekrasni pupoljci kamelija. Umorni od puta, smjestili smo se u Hotelu Opatija, te željno iščekivali večeru, a zatim smo uživali u raznovrsnoj ponudi švedskog stola. Osjećali smo se kao na maturalcu na kojem nismo bili. Odlučili smo proslaviti i okusiti noćni život koji nudi Opatija.  Subota, slobodan dan, za raznovrsne aktivnosti. Jedni su išli ispijati kavu na rivu, drugi su išli u obilazak Opatije, treći se odmarali u hotelu, a neki su uživali u zatvorenom bazenu s grijanom morskom vodom. Aktivnosti je bilo mnogo, samo je trebalo odabrati. Navečer smo ponovno išli okusiti noćni život, a pojedinosti ćemo ostaviti za sebe, jer, što se dogodilo u Opatiji, ostaje u Opatiji. Nedjelja, naš zadnji dan, i dan za polazak kući (nažalost), svi umorni smjestili smo se u autobus i s nelagodom napustili naš hotel i predivnu Opatiju. Svratili smo do Rijeke gdje smo imali slobodno vrijeme. Zatim smo posjetili Trsat i poznato svetište Majke Božje Trsatske koje je također posjetio i papa Ivan Pavao II. 2003. godine. Tamo se više od 710 godina okupljaju vjernici i pristižu hodočasnici iz cijele Domovine, ali i inozemstva, da bi obnovili i produbili svoju vjeru i okrijepili duh čudotvornom snagom Trsatske Majke Milosti. Slijedio je povratak u realnost, nešto sitno praznika što nam je ostalo te povratak našim školskim obavezama. Puni doživljaja, iskustva te stalnim prepričavanjem događaja iz Opatije zaključili smo da bi se rado vratili i sve ponovili. Hvala Vam, vi ćete znati i zašto, što ste imali strpljenja za nas, i što ste nas ponekad odvratili on naših malo nepromišljenih ideja, a najviše Vam hvala što ste nam omogućili ovo predivno putovanje, što ste ga proživjeli s nama i ispunili ga smijehom, šalama, ali i ponekom opomenom. Ovo putovanje će nam ostati duboko urezano u sjećanju. Još jednom hvala Vam što smo s Vama, a i Vi s nama, izgradili predivnu uspomenu.

Barbara Tičić, 5.s2

« Ožujak 2024 »