Svjetski dan zdravlja - 7. travnja 2016.

Autor: Vesna Suvala, 18. 4. 2016.

Povodom osnivanja Svjetske zdravstvene organizacije 7. travnja 1948. godine, svake se godine obilježava Svjetski dan zdravlja i na globalnoj razini želi ukazati na važnost određenog zdravstvenog problema te osvijestiti širu društvenu zajednicu.

Obilježavajući 7. travnja,  promovira se zdravlje i organiziraju se razni događaji i javnozdravstvene akcije na međunarodnoj, regionalnoj i lokalnoj razini koje treba poduzeti za očuvanje zdravlja i sprečavanje bolesti.

Svake godine Svjetski dan zdravlja posvećen je određenoj zdravstvenoj temi s odabranim sloganom i usredotočen na podizanje razine svijesti građana o tome što svaki pojedinac i društvo u cjelini mogu učiniti za svoje zdravlje tijekom cijele godine.

Ovogodišnja tema Svjetskog dana zdravlja je dijabetes. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) predviđa kako će ova bolest biti sedmi vodeći uzrok smrti do 2030. godine.

Moto ovogodišnje kampanje je „Ostani super. Pobijedi dijabetes“, uz poruke: „Jedi zdravo“, „Zaustavi porast“, „Budi aktivan“, „Slijedi savjet liječnika“ i „Ako si u nedoumici, provjeri“.

Glavni je cilj Svjetskog dana zdravlja povećanje svijesti o porastu dijabetesa i njegovih posljedica, posebno u zemljama s niskim i srednjim dohotkom, te postavljanje niza konkretnih i učinkovitih mjera s ciljem veće prevencije te boljeg liječenja i skrbi osoba s dijabetesom.

U Osijeku je 17. travnja 2016. (nedjelja) obilježen Svjetski dan zdravlja. Aktivnosti obilježavanja trajale su od 9:30 – 13:00.

Učenici i djelatnici Medicinske škole Osijek aktivno su se uključili u obilježavanje Svjetskog dana zdravlja.

Na prigodno uređenom štandu građanima je mjeren krvni tlak, a u suradnji s Društvom za zaštitu od dijabetesa Osijek mjerena je vrijednost razine glukoze u krvi. Tijekom akcije izmjerena su 46 krvna tlaka i određeno 58 razina glukoze u krvi.

Učenici su se uključili i u aktivnosti drugih udruga: Udruga cerebrovaskularnih bolesnika Osječko-baranjske županije, Klub 60+; Udruga za promicanje kvalitete života starijih osoba, Gradska liga protiv raka Osijek, Dom zdravlja Osijek, Zavod za javno zdravstvo i Katoličko društvo medicinskih sestara i tehničara Osijek.

U obilježavanju Svjetskog dana zdravlja sudjelovali su, pod budnim okom predavača: Ljiljane Eršek, Sanje Dravinski, Sanje Višević, Maje Carević, Mirjane Kralj Vasilj, Viktorije Ežbegović, Martine Toth, Luke Bačić i Roberta Lovrić, učenici:

4.s1 razred: Ana Vugrinec, Marija Paula Stjepanek i Antonela Malijurek;

4.s2 razred: Marija Bojčić, Josipa Mićan, Jovana Mijoković, Vlatka Andrić, Ana Marija Balentić i Emilija Buljan;

4.s3 razred: Dijana Puškarić, Leo Kunštek i Ljuban Smiljanić;

5.s1 razred: Katarina Kljaić, Natalija Metić i Marijan Mijić;

5.s2 razred: Saška Bojanić, Ivana Kljaić, Gabrijela Milušić i Ines Horvat.

« Ožujak 2024 »