SVJETSKI DAN BORBE PROTIV PARKINSONOVE BOLESTI (11. travnja 2016. godine)

Autor: Vesna Suvala, 18. 4. 2016.

U Osijeku, 11. travnja 2016. godine, na Trgu Ante Starčevića održana je humanitarna akcija povodom Svjetskog dana borbe protiv Parkinsonove bolesti, u svrhu ranoga otkrivanja Parkinsonove bolesti. Akcija je trajala od 10 do 12 sati, a organizirala ju je Udruga bolesnika oboljelih od Parkinsonove bolesti. Učenici i nastavnica Medicinske škole Osijek također su se aktivno uključili u provođenje akcije, skupljajući novčane priloge građana. U znak zahvalnosti darovali su im crvene tulipane i edukativne materijale. Građani su se odazvali u velikom broju, a svi novčani prilozi bit će utrošeni na rano otkrivanje Parkinsonove bolesti.

Parkinsonova bolest jedna je od najčešćih neuroloških bolesti današnjice. Osnovno obilježje Parkinsonove bolesti je poremećaj pokreta zbog nedostatka neurotransmitera dopamina u dijelu mozga zaduženog za kontrolu voljnih pokreta, a osobito je zahvaćeno gutanje, hod i govor. Rizik obolijevanja raste s godinama i javlja se u 1% populacije starije od 60 godina. Češće obolijevaju muškarci nego žene. U svijetu od Parkinsonove bolesti boluje 6,6 milijuna ljudi. Procjenjuje se da u Hrvatskoj od Parkinsonove bolesti boluje 10-12 tisuća osoba. Rano otkrivanje Parkinsonove bolesti i rana intervencija izuzetno su važni kako bi se usporila progresija simptoma te olakšao svakodnevni život bolesnika. Dok znanstvenici još uvijek traže načine njezina liječenja, broj oboljelih iz godine u godinu raste.
Veća osviještenost trebala bi smanjiti stigmu povezanu s tom bolešću, te uz razumijevanje javnosti povećati i kvalitetu života oboljelih.

U akciji su sudjelovali:

učenici 4.s1 razreda: Gabrijela Kiš, Filip Franjić, Katarina Dedić, Valerija Krsnik i Klaudija Pandurić nastavnica strukovno-teorijskih predmeta: Maja Rakin, mag.med.techn