MEĐUNARODNI DAN PLESA 29. travnja 2016.

Autor: Vesna Suvala, 5. 5. 2016.

„Ples pripada svima.
On jamči radost i nadahnuće onima koji u njemu sudjeluju i onima koji ga gledaju.
Jezik plesa ne poznaje granice.
On dopire do ljudi bez obzira na njihovu klasnu, nacionalnu i vjersku pripadnost, bez obzira na njihovo obrazovanje.
Jezik plesa beskrajan je, jer on ljudske emocije odražava kroz pokret.
Ples obogaćuje dušu i nadahnjuje duh.
Ples živi u svima koji žive.“
Miyako Yoshida
japanska balerina
UNESCO-va umjetnica za mir

Upravo zbog toga što nam ples jamči radost i nadahnuće, učenici naše škole vrlo su rado sudjelovali na manifestaciji obilježavanja Međunarodnog dana plesa u petak, 29. travnja 2016. godine. U suradnji s udrugom za promicanje kulture plesa Plesni studio Shine, ispred sportske dvorane Gradski vrt, 45 učenika naše škole, uz druge sudionike, otplesalo je tradicionalnu šetalicu na Mix song koreografa Vuka Ognjenovića, ravnatelja baleta u Hrvatskom narodnom kazalištu u Osijeku. Odlično smo se zabavili, družili, a i plesali u čemu nam se pridružio i pjevač popularne grupe Vatra, Ivan Dečak s ostatkom benda. Sama činjenica da su učenici htjeli više plesati govori o zabavnoj i društvenoj strani i dobrobiti plesa.

Na plesnoj probi, a slobodno bi mogli reći i treningu, gdje smo učili korake šetalice vladala je odlična atmosfera puna želje za aktivnošću i plesom te dobrom zabavom. Kući smo otišli iscrpljeni i umorni, ali sretni jer smo obogatili duh i tijelo.

Obilježavanje Međunarodnog dana plesa dio je zdravstvenog i preventivnog programa koji je usmjeren na promicanje znanja i vještina koje mogu učvrstiti i unaprijediti zdrav stil življenja, promicati zdravlje kao vrijednost i prevenciju bolesti, pravilnu organizaciju slobodnog vremena te kvalitetnu ponudu sportskih, kulturnih, zabavnih i drugih kreativnih sadržaja.

Ana Azenić, prof.