SVJETSKI DAN AUDIOVIZUALNE BAŠTINE

Autor: Vesna Suvala, 8. 11. 2016.

Sveta Majka Terezija zaštitnica Medicinske škole Osijek

Audiovizualna baština uključuje naslijeđe koje pripada filmskom, televizijskom i radijskom mediju. Otkako su izumljene tehnologije koje ljudima širom svijeta omogućuju lakše dijeljenje iskustava, kreativnosti i znanja, bezbrojna su dokumentarna blaga nestala ili uništena. „Stoga je UNESCO, u suradnji s Koordinacijskim vijećem audiovizualnih arhiva i drugim partnerima, proglasio 27. listopada Svjetskim danom audiovizualne baštine, kako bi u svijetu ojačala javna svijest o važnosti očuvanja te baštine te njezinoj važnosti kao dijelu nacionalnoga identiteta“. Ovogodišnji je moto Svjetskoga dana audiovizualne baštine „Audiovizualna baština: gledaj, slušaj i uči“.

Članice Čitateljskoga kluba uz mentorstvo školske knjižničarke Alte Pavin Banović obilježile su Svjetski dan audiovizualne baštine prigodnim programom u školskoj knjižnici 27. listopada 2016. u 11:30 sati uz prisutnost naših učenika.

Postavljenu izložbu te život i misijsko djelovanje svete Majke Terezije zaštitnice Škole prezentirale su Larisa Marić i Zorana Vidaković, učenice 2.g razreda. Izložbu je postavila vjeroučiteljica Adrijana Lovrinčević s vjeroučenicima prigodom kanonizacije Majke Terezije u predvorju Škole od 2. rujna 2016.

Anastasia Ivančević, učenica 1.g razreda, Korina Sinković i Nensi Ilibašić, učenice 1.s3 razreda, predstavile su  knjige o svetoj Majci Tereziji koje su izdane na hrvatskome jeziku. Učenice su literarno čitale isječke iz Dnevnika svetice, njezine prigodne tekstove i molitve. Prigodom obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige izradili smo prigodni označivač knjiga koji su učenici mogli ponijeti i koristiti. Također smo poslušali radio emisiju o Majci Tereziji koju su snimili učenici radijske družine naše škole povodom obilježavanja spomendana Majke Terezije 5. rujna. Taj dan emisiju su slušali svi učenici naše Škole u svojim učionicama (2003.-2012.). Prvih je godina emisija bila snimljena na kazeti, a potom na cd-u, čiji je jedan primjerak sačuvan. Pogledali smo nekoliko filmsko-dokumentarnih isječaka o životu i djelu svete Majke Terezije zaštitnice Škole koje su preporučile članice Čitateljskoga kluba.

Alta Pavin Banović

« Ožujak 2024 »