Hrvatski dan nepušenja - Dan bez duhanskog dima, 1. ožujka 2017.

Autor: Vesna Suvala, 6. 3. 2017.

Uz Svjetski dan nepušenja koji se obilježava u mjesecu svibnju, postoji i nacionalni dan nepušenja – Dan bez duhanskog dima. Hrvatski dan nepušenja odnosno Hrvatski dan bez duhanskog dima obilježava se prvog dana Korizme, budući da je to specifično razdoblje u godini kada veći broj ljudi razmišlja o odricanju od nečega u čemu uživaju tijekom godine. Dan bez duhanskog dima je dan kojim se želi potaknuti pušače na prestanak pušenja. Kao i prema modelu koji se provodi i u drugim zemljama nastoji se potaknuti pušače da ne zapale cigaretu 24 sata i uvide da to nije nemoguće, te nastave dalje s apstinencijom. To je prilika da pušači razmisle o svojoj ovisnosti o cigaretama, o tome koliko pušenjem štete svom zdravlju, zdravlju svojih ukućana i kako time utječu na okoliš, ali i da im nepušači pomognu da se odreknu cigareta cijelo vrijeme Korizme s ciljem da nakon toga zauvijek ostanu nepušači. Hrvatski dan nepušenja obilježava se od 2003. godine, a cilj mu je podsjetiti javnost na važnost nepušenja.

Povodom Hrvatskog dana nepušenja,učenici Medicinske škole Osijek u suradnji s Zavodom za javno zdravstvo i izviđačkim klubom Javor, organizirali su akciju na Trgu A. Starčevića i Trgu bana J. Jelačića.

Učenici su u sklopu akcije podijelili više od stotinjak letaka i jabuke svim pušačima koji su bili spremni  odreći se cigarete u zamjenu za jabuku.

U akciji su sudjelovali učenici

4s1: Kopić Maja, Marković Ema, Drokan Karmen,Grahovac Nina, Čiš Karmen,Jasnić Ana, Filipović Laura, Antolović Lea;

4s3: Milnović Adrijana,Paradžik Matea, Naumovski Valentina, Tomašević Lorena, Kurija Nikolina, Šeks-Waesenberger Laura

5s1 :Poslon Marija, Povarnik Valentina, Stjepanek Maria Paula, Skrenković Dolores, Vereš Antonio, Vinković Katarina, Vugrinec Ana i Vučković Nataša

Mentori: Sanja Višević mag.med.techn. i Sanja Dravinski mag.med.techn.

« Ožujak 2024 »