„72 SATA BEZ KOMPROMISA“

Autor: Vesna Suvala, 16. 10. 2017.

„72 sata bez kompromisa“  je međunarodni volonterski program koji animira mlade i promiče solidarnost, zajedništvo, kreativnost i volonterstvo. Projekt je osmislila skupina mladih u Njemačkoj 1995. s ciljem poticanja mladih na beskompromisno pomaganje ljudima u potrebi. Od tada tisuće mladih u 9 europskih država: Njemačkoj, Austrriji, Češkoj, Slovačkoj, Švicarskoj, Mađarskoj, Italiji, Sloveniji te Bosni i Hercegovini pomaže i druži se sa starima, nemoćnima, siromašnima, bolesnima. Prije četiri godine pridružili su im se mladi iz Republike Hrvatske, organizirane su volonterke akcije u Zagrebu, Splitu, Sinju, Zadru i Dubrovniku. Ove su se godine uključili i mladi iz Osijeka. Među ostalima i skupina učenika Medicinske škole Osijek.

Članovi Volonterskog kluba NADICA: Leo Lang, Nives Kenjerić, Iva Patajac, Lorena Spreitzer, Lea Kasa, Karlo Tobler te profesorice Mirta Faktor i Đurđica Radić s nestrpljenjem su iščekivali radni zadatak, naime za to su morali pričekati početak projekta. Volonteri beskompromisno pristaju davati svoje vrijeme, ne znaju unaprijed što će biti njihov zadatak. Dobili su zadatak čiščenja prilično zapuštenog imanja. Posao se sastojao od iznošenja starog namještaja, bacanja starih krpa, utovarivanja otpada na kamion, čupanja korova i uređenja dvorišta. Dva dana je trajala akcija, miješali su se osjećaji: ponos i sreća jer nekome pomažeš, umor jer bole svi mišići, znatiželja i iščekivanje sljedećih poslova. Upoznali su jednu majku s troje mlade djece, odlučili su da akcija u ova dva dana ne završava, neće ih zaboraviti. Nastojat će prikupiti sredstva za hranu i kućne potrepštine, posjetit će ih nekoliko puta tijekom godine.   Volonteri su spremni sljedeće godine animirati puno veći broj članova našeg volonterskog kluba, bio je ovo pionirski zadatak. Vođeni geslom „Dobro činiti dobro“  naši volonteri se spremaju za nove akcije.

Đurđica Radić