Otisak srca

Autor: Vesna Suvala, 11. 12. 2017.

Volonterski klub Medicinske škole Osijek „nadica“ za volontersku akciju „Da sam ja Petar Pan“ osvojio Priznanje Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva i nagradu „Otisak srca“

Ujedinjeni narodi 2001. godinu proglasili su Međunarodnom godinom volontera i usvojili Univerzalnu deklaraciju o volontiranju. Deklaracija volontiranje shvaća kao važan čimbenik civilnoga društva koji oživljava najplemenitije težnje ljudske vrste, tj. težnje prema miru, slobodi, sigurnosti, pravdi i mogućnosti izbora za sve ljude. U vrijeme globalizacije i stalnih promjena, volontiranje predstavlja put kojim vrijednosti zajednice, briga i solidarnost, mogu biti podržane i osnažene, a članovi zajednice ostvariti svoja prava i postati svjesni osobne odgovornosti.

Republika Hrvatska svake godine aktivno se uključuje u obilježavanje Međunarodnoga dana volontera (5. prosinca). Brojne organizacije civilnoga društva, ustanove, institucije, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, tijela državne uprave te medijske kuće organiziraju različita prigodna događanja i omogućuju volonterski rad u svojim sredinama kako bi utjecali na svijest najšire javnosti o potrebi volontiranja kao osobnom doprinosu boljitku zajednice u kojoj živimo. Hrvatski sabor 2006. godine usvojio je Zakon o volonterstvu kako bi dodatno potaknuo razvoj ljudskih vrijednosti u Republici Hrvatskoj. U skladu s osnovnim ciljevima svoga djelovanja, Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva 2004. godine pokrenula je održavanje nacionalnih konferencija o volonterstvu, a od 2006. godine nagrađivanje najkvalitetnijih volonterskih inicijativa učenica i učenika osnovnih škola u Republici Hrvatskoj te od 2007. godine i nagrađivanje inovativnih modela razvoja volonterstva za srednje škole. Nacionalna zaklada 2017. godine raspisala je natječaj za prijavu volonterskih inicijativa djece i inovativnih modela razvoja volonterstva i društvenog angažmana mladih i nagradila najkvalitetnije prijave nagradom, koja od 2012. godine ima naziv „Otisak srca". Volonterski klub Medicinske škole Osijek „nadica“, za volontersku akciju „Da sam ja Petar Pan“, osvojio je Priznanje Zaklade za najbolji inovativni model razvoja volonterstva u školi i/ili lokalnoj zajednici u Republici Hrvatskoj u 2017. godini. Osim toga, za provedbu volonterske akcije Klub je osvojio i nagradu „Otisak srca“, tj. novčani iznos od 10 000 kn.  Ta novčana sredstva Klub će uložiti u ispunjavanje želja učenika, djelatnika i roditelja učenika Škole te građana Osijeka. Cilj ovog natječaja je potaknuti djecu i mlade na dobrovoljni, volonterski angažman u lokalnoj zajednici razvojem aktivizma, empatije, solidarnosti i socijalnih vještina kojima će znati prepoznati i riješiti (ili sudjelovati u rješavanju) problema u lokalnoj zajednici u kojoj žive. Priznanjem i nagradom volonterski klub „nadica“ potvrdio je riječi: „Biti i raditi za čovjeka.“ te omogućio široj javnosti spoznati vrijednosti volonterstva kojima se doprinosi boljem i solidarnijem svijetu u kojem živimo. Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva pozitivnim primjerom potiče obrazovne institucije da prihvate volontiranje kao učinkovit način stjecanja novih znanja i vještina djece i mladih, a dobro organizirane lokalne zajednice mogu postati mjesta učenja koja učenicima omogućavaju praktičan uvid u ono o čemu se teorijski govori u učionicama. Ako i ti želiš ispunjavati želje, tj. biti Petar Pan (ili Petar Panica), javi se Klubu u Školi. Ili, jednostavno, piši svoje želje ili želje drugih ljudi. Tko zna, možda upravo te želje ispunimo.

Volonterski klub Medicinske škole Osijek „nadica“

« Ožujak 2024 »