DAN IRISA

Autor: Vesna Suvala, 28. 5. 2018.

U Osijeku, 27. svibnja 2018. godine na Trgu Ante Starčevića održana je humanitarna akcija povodom Dana irisa u svrhu prevencije i ranoga otkrivanja raka debelog crijeva. Akcija je trajala od 10 do 12 sati. U organizaciji su sudjelovali: Gradska liga protiv raka, Zavod za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije i Klub žena liječenih na dojci Mammae Osijek. Učenici Medicinske škole Osijek također su se aktivno uključili u provođenje akcije dijeleći edukativne materijale.

Rak debelog i završnog crijeva jedan je od dva najčešća sijela raka i zahvaća više od milijun ljudi godišnje. U Hrvatskoj je drugi uzrok smrtnosti od zloćudnih bolesti oba spola  (u muškaraca iza raka pluća, a u žena iza raka dojke). Godišnje se otkrije oko 3000 novooboljelih, a u više od polovine njih bolest se već razvila.  Otkrivanjem raka debelog crijeva u ranoj fazi bolesti mogu se spasiti mnogi životi. Rak debelog crijeva moguće je otkriti rano, ponekad uz malu nelagodu, sljedećim postupcima: testiranjem na nevidljivu krv u stolici, kolonoskopijom i pregledom prstom završnog dijela debelog crijeva. Prema preporukama Hrvatskog onkološkog društva, Hrvatskog gastroenterološkog društva te Europske komisije za osobe prosječnog rizika, bez znakova bolesti i u dobi od 50 do 74 godine, u sklopu ranog otrkivanja raka debelog crijeva, testiranje nevidljivog (okultnog) krvarenja u stolici treba provoditi svake dvije godine. Nacionalni program ranog otkrivanja raka debelog crijeva usmjeren je poboljšanju zdravlja populacije jer se ranim i pravovremenim otkrivanjem i sprječavanjem bolesti omogućava bolja kvaliteta života.

U akciji su sudjelovali

učenici 3.s1 razreda: Matea Bradić, Marija Lučić, Ana Vašarević, Diana Tomašević i Patricija Puljak uz nastavnicu strukovno teorijskih predmeta Maju Rakin, mag.med.techn.

« Studeni 2018 »

20.11.2018. 16:00
Akcija "Otkrij rano" u srijedu
Povodom obilježavenja Svjetskog dana kronične opstruktivne plućne bolesti (KOPB) u srijedu će na zagrebačkom Cvjetnom trgu od 10 do 13 sati biti održana javnozdravstvena akcija "Otkrij rano".

24.10.2018. 10:58
Dalmatinski buhač €“ neiskorišteni potencijal hrvatske flore
Porastom svijesti o štetnom učinku različitih sintetskih herbicida, fungicida, insekticida i drugih srodnih kemikalija na okoliš, ekološka se poljoprivreda počinje vra‡ati na velika vrata. Samim time raste značaj i ekonomska vrijednost dalmatinskog buhača (Tanacetum cinerariifolium), biljne vrste koja proizvodi prirodni insekticid i repelent piretrin.

Medicinska škola Osijek / Vukovarska 209 , Hr-31000 Osijek / www.ss-medicinska-os.skole.hr / ured@ss-medicinska-os.skole.hr