SVJETSKI DAN SRCA

Autor: Vesna Suvala, 2. 10. 2018.

Svjetska je kardiološka federacija 2000. godine utemeljila obilježavanje Svjetskoga dana srca u cilju informiranja ljudi širom svijeta o bolestima srca i moždanom udaru kao vodećim svjetskim uzrocima smrti, koje svake godine odnose 17,5 milijuna života.

Procjenjuje se kako će do 2030. godine  kardiovaskularne bolesti biti uzrokom 23 milijuna smrti. U Hrvatskoj su kardiovaskularne bolesti, također, na vrhu ljestvice smrtnosti, a  2017. godine umrlo 23 504 osobe, odnosno 44 %.

Svake godine obilježavanje toga dana ima različitu tematiku, odražavajući ključna pitanja i teme koje se odnose na zdravlje srca. Ovogodišnji Svjetski dan srca obilježio se uz moto: «Moje srce, Tvoje srce», kojim se pozivaju svi da prigodom obilježavanju ovog dana obećaju sebi i svima oko sebe kako će živjeti zdravijim načinom života. Stoga ove godine nastojimo obećati sebi i drugima: jest ćemo zdravije, biti tjelesno aktivniji i reći ne pušenju. Svrha je obilježavanja  dana srca i educiranje javnosti o mogućnostima sprječavanja kardiovaskularnih bolesti.

U subotu, 29. rujna.2018. godine, u vremenu od 10:00 do 13:00 sati, na središnjem osječkom Trgu Ante Starčevića obilježili smo prigodnim aktivnostima; mjerenjem krvnoga tlaka, određivanjem vrijednosti glukoze u krvi i podjelom promotivnih materijala o prevenciji kardiovaskularnih bolesti i načinu života s kardiovaskularnim bolestima,   Svjetski dan srca. Javnozdravstvene aktivnosti za građane organizirali su Hrvatski zavod za javno zdravstvo Osječko – baranjske županije i Udruga kardiovaskularnih bolesnika.

Akciji se odazvao velik broj građana Osijeka. Tijekom akcije izmjerena su 192 krvna tlaka te je određeno 199 razina glukoze u krvi. Građanima s povišenim vrijednostima krvnog tlaka, koji do sada nisu znali za povišene vrijednosti , savjetovano je neka se jave svome liječniku.

Najviša izmjerena vrijednost krvnog tlaka iznosila je 210/100 mmHg. Tijekom akcije mjerenja glukoze u krvi otkriven je jedan novi dijabetičar, čija je vrijednost glukoze na tašte iznosila 13,3 mmol/L.

U obilježavanju Svjetskog dana srca sudjelovali su učenici:

4.s1 razred: Dolores Poplašen,  Lucija Vrbanac,  Ivona Anđić, Sara Sitaš i Anja Teofilović

4.s2 razred: Anastasia Maksić,  Ivana Stanisavljević, Nikolina Nagy, Kristina Šimunov i Marko Krnjajić.

Nastavnice : Ljiljana Eršek, mag.med.techn. i Martina Tot, mag.med.techn.

« Studeni 2018 »

20.11.2018. 16:00
Akcija "Otkrij rano" u srijedu
Povodom obilježavenja Svjetskog dana kronične opstruktivne plućne bolesti (KOPB) u srijedu će na zagrebačkom Cvjetnom trgu od 10 do 13 sati biti održana javnozdravstvena akcija "Otkrij rano".

24.10.2018. 10:58
Dalmatinski buhač €“ neiskorišteni potencijal hrvatske flore
Porastom svijesti o štetnom učinku različitih sintetskih herbicida, fungicida, insekticida i drugih srodnih kemikalija na okoliš, ekološka se poljoprivreda počinje vra‡ati na velika vrata. Samim time raste značaj i ekonomska vrijednost dalmatinskog buhača (Tanacetum cinerariifolium), biljne vrste koja proizvodi prirodni insekticid i repelent piretrin.

Medicinska škola Osijek / Vukovarska 209 , Hr-31000 Osijek / www.ss-medicinska-os.skole.hr / ured@ss-medicinska-os.skole.hr