DAN RUŽIČASTE VRPCE

Autor: Vesna Suvala, 11. 10. 2018.

Humanitarna akcija Dan ružičaste vrpce, čiji je cilj upozoriti na važnost ranog otkrivanja raka dojke, u Hrvatskoj se uvijek obilježava prve subote u listopadu. Ove je godine u subotu 6. listopada u Republici Hrvatskoj 19. puta obilježen Dan ružičaste vrpce uz moto: „Nikada ne smijemo zaboraviti da je rak izlječiv, ukoliko se otkrije na vrijeme „.

Humanitarnu  akciju, kao i svake godine proveo je Mammae klub Osijek uz potporu Zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije, KBC Osijek, Doma zdravlja Osijek i Medicinske škole Osijek. Na Trgu  Ante Starčevića u Osijeku od 10 do 13 sati edukacijom i osobnim  svjedočenjem, žene operirane na dojci  željele su svojim iskustvom potaknuti građane na važnost prevencije te potrebu  redovitih kontrola. Tijekom akcije prikupljena su i sredstva namijenjena nastavku rada Mammae kluba.

Rak dojke je unatoč svim dosad poduzetim preventivnim aktivnostima, znatno unaprijeđenoj dijagnostici i liječenju još uvijek najčešće sijelo raka u žena te vodeći uzrok smrti. Ovakvim humanitarnim akcijama želimo ukazati na važnost odlaska žena, ali i muškaraca, na redovite preglede dojki.

Medicinska škola Osijek uključila se u provođenje humanitarne akcije čiji je cilj educiranje o važnosti prevencije ove bolesti, poticanje na razmišljanje i djelovanje u svezi preventivnih pregleda i na aktivniju brigu o vlastitom zdravlju kao najvećem bogatstvu svake pojedine osobe.

Učenici Medicinske škole Osijek sudjelovali su u provođenju akcije aktivnošću nazvanom „Šetnja gradom s ružičastom vrpcom u ruci.“  Osječanima su podijelili edukativne materijale,  poticali ih na preventivne preglede te darovali ružičaste vrpce kao simbol prevencije i ranog otkrivanju raka dojke.

U obilježavanju Dana ružičaste vrpce sudjelovali su učenici:

4.s1 razred: Veronika Galičić, Anđela Kovač, Leo Lang, Diana Tomašević, Ana Vašarević, Višnja Vučemilović, Aleksandra Samardžija

4.s2 razred: Marija Bićan, Lovro Kljajić, Patricija Majić, Marija Prskalo, Gabrijela Ristić, Antea Šimunović

4.s2 Gabrijela Ristić – izrada crteža za pano.

Nastavnice: Dunja Bart, bacc.med.techn., Maja Carević, mag.med.techn., Vera Rogina, bacc.med.techn., Sanja Višević, mag.med.techn.

« Studeni 2018 »

20.11.2018. 16:00
Akcija "Otkrij rano" u srijedu
Povodom obilježavenja Svjetskog dana kronične opstruktivne plućne bolesti (KOPB) u srijedu će na zagrebačkom Cvjetnom trgu od 10 do 13 sati biti održana javnozdravstvena akcija "Otkrij rano".

24.10.2018. 10:58
Dalmatinski buhač €“ neiskorišteni potencijal hrvatske flore
Porastom svijesti o štetnom učinku različitih sintetskih herbicida, fungicida, insekticida i drugih srodnih kemikalija na okoliš, ekološka se poljoprivreda počinje vra‡ati na velika vrata. Samim time raste značaj i ekonomska vrijednost dalmatinskog buhača (Tanacetum cinerariifolium), biljne vrste koja proizvodi prirodni insekticid i repelent piretrin.

Medicinska škola Osijek / Vukovarska 209 , Hr-31000 Osijek / www.ss-medicinska-os.skole.hr / ured@ss-medicinska-os.skole.hr