Obilježavanje svjetskog dana životinja - posjet Azilu za napuštene pse

Autor: Vesna Suvala, 18. 10. 2018.

U sklopu obilježavaja svjetskog dana životinja i ove smo godine posjetili naše napuštene četveronožne sugrađane – pse koji žive u Azilu za napuštene pse u Nemetinu. 12. listopada 2018.g. u prijepodnevnim satima uputili smo se prema Nemetinu gdje trenutno živi 180 napuštenih pasa. Za njih se brinu volonteri i zaposlenici udruge Pobjede, koji su nas ugostili u Azilu. Dvadeset šestero naših učenika u pratnji profesorice Vesne Suvale i profesorice Feher Belaj povelo je tridesetak pasa u dugačku šetnju do Drave.

Profesorice Vesna Feher Belaj i Vesna Suvala potaknule su učenike da prikupe dobrovoljne novčane priloge i prijave se za volontiranje. Od prikupljenog iznosa kupili smo hranu za azilske pse, ukupno 90 kg hrane, koju smo tom prigodom poklonili štićenicima Azila.

Kao i svaki put kad posjetimo Azil, prvo nas je obuzela tuga što je toliko prekrasnih pasa napušteno i neželjeno. Ipak, bilo nam je drago čuti da se ove godine udomilo oko 300 pasa iz Azila, iako je broj napuštenih uvijek puno veći, pa je i Azil stalno pun.

Šetnja je prošla odlično, svi smo se dobro zabavili, istrčali i izmorili. Psi su bili presretni, umiljati i razigrani. Prošetali smo se i kroz cijeli Azil, upoznali se s volonterima i njihovim radom. Saznali smo da je naš osječki Azil jedan od rijetkih koji ne eutanazira svoje štićenike. Puno ljudi na neki način pomaže Azilu.

Iako nismo svi u mogućnosti udomiti napuštenog psa, ipak možemo učiniti puno toga za njih. Šetnja je jedan način volontiranja i kako nam kažu volonteri, psima najdraži. Možemo skupljati stare deke, plahte, ručnike, povodce, ogrlice, zdjelice, igračke...i donirati Azilu. Možemo uzeti nekog psa na privremeno udomljenje dok mu se ne pronađe stalni dom ili pitati prijatelje i obitelj mogu li udomiti psa, pratiti stranicu na facebook-u Azil Osijek–volonteri i podijeliti objave pasa koji traže dom.  A možemo postati i volonteri Azila kad napunimo 16 godina (uz suglasnost roditelja/skrbnika)smiley

Svim učenicima veliko hvala na donacijama i vremenu koje ste posvetili napuštenim psima. Nadamo se da ćete se i idući puta odazvati akciji u ovako velikom broju.

"Volontiranje je navika srca."

Vesna Suvala, prof.

« Studeni 2018 »

20.11.2018. 16:00
Akcija "Otkrij rano" u srijedu
Povodom obilježavenja Svjetskog dana kronične opstruktivne plućne bolesti (KOPB) u srijedu će na zagrebačkom Cvjetnom trgu od 10 do 13 sati biti održana javnozdravstvena akcija "Otkrij rano".

24.10.2018. 10:58
Dalmatinski buhač €“ neiskorišteni potencijal hrvatske flore
Porastom svijesti o štetnom učinku različitih sintetskih herbicida, fungicida, insekticida i drugih srodnih kemikalija na okoliš, ekološka se poljoprivreda počinje vra‡ati na velika vrata. Samim time raste značaj i ekonomska vrijednost dalmatinskog buhača (Tanacetum cinerariifolium), biljne vrste koja proizvodi prirodni insekticid i repelent piretrin.

Medicinska škola Osijek / Vukovarska 209 , Hr-31000 Osijek / www.ss-medicinska-os.skole.hr / ured@ss-medicinska-os.skole.hr