Obilježavanje Svjetskog dana osteoporoze, 20. listopad 2018.

Autor: Vesna Suvala, 30. 10. 2018.

19. listopada u našoj smo školi obilježili Svjetski dan osteoporoze koji se inače obilježava 20. listopada. Učenici 4. FT razreda u suradnji su sa svojim nastavnicima pripremili predavanje o osteoporozi koje su održali učenicima 2. FT i ostalima zainteresiranima koji su se posjetili predavanje.

Zainteresiranima su pojasnili što je uopće osteoporoza, zašto ju zovu “tihom epidemijom”, kako izgleda klinička slika i koje su sve mogućnosti liječenja.  Naučili smo zašto nam je kao zdravstvenim djelatnicima važno znati boluju li naši pacijenti od osteoporoze. Kod liječenja su najveću pažnju posvetili onomu što čini njihovu struku. Tako su nas poučili o fizikalnim agensima koje možemo primjenjivati, kineziterapijskim postupcima te o prevenciji. Nakon usmenog izlaganja publika je podijeljena u dvije skupine. Naši su im dečki demonstrirali ono što su čuli na prethodnom predavanju. Luka i Karlo proveli su vježbe s 1. skupinom demonstrirajući im vježbe bez rekvizita te vježbe sa štapovima i elastičnim trakama. Za 2.  su se skupinu pobrinuli Mihael i Tomislav vodeći im vježbe bez rekvizita te vježbe s loptama i utezima. Vježbači su se ozbiljno prihvatili vježbanja i upijali svaku pokazanu vježbu te su po završetku vježbi svoje terapeute nagradili velikim pljeskom. Posjetitelji su bili jako zadovoljni viđenim i naučenim, a 4. FT još je jednom dokazao da zajedno mogu činiti velike stvari. Drugim riječima, u praksi su proveli ono što u teoriji stalno uče, a to je da je prevencija najvažnija.

Jago Lucić

« Studeni 2018 »

20.11.2018. 16:00
Akcija "Otkrij rano" u srijedu
Povodom obilježavenja Svjetskog dana kronične opstruktivne plućne bolesti (KOPB) u srijedu će na zagrebačkom Cvjetnom trgu od 10 do 13 sati biti održana javnozdravstvena akcija "Otkrij rano".

24.10.2018. 10:58
Dalmatinski buhač €“ neiskorišteni potencijal hrvatske flore
Porastom svijesti o štetnom učinku različitih sintetskih herbicida, fungicida, insekticida i drugih srodnih kemikalija na okoliš, ekološka se poljoprivreda počinje vra‡ati na velika vrata. Samim time raste značaj i ekonomska vrijednost dalmatinskog buhača (Tanacetum cinerariifolium), biljne vrste koja proizvodi prirodni insekticid i repelent piretrin.

Medicinska škola Osijek / Vukovarska 209 , Hr-31000 Osijek / www.ss-medicinska-os.skole.hr / ured@ss-medicinska-os.skole.hr