Mjesec borbe protiv raka prostate (studeni, 2018. godine)

Autor: Vesna Suvala, 14. 11. 2018.

Rano otkrivanje raka može spasiti život!

Svake godine u našoj školi obilježavamo Mjesec borbe protiv raka. Ove smo ga godine obilježili izradom prigodnog panoa porukom „Rano otkrivanje raka može spasiti život“.

Rak prostate po učestalosti je drugi  najčešći zloćudni tumor u Hrvatskoj.  U 2013. g. od raka prostate u Hrvatskoj je oboljelo 1698 muškarca što čini 15 % ukupnog broja muškaraca oboljelih od raka. U istoj godini od raka prostate umrla su 739 muškaraca. Pojavnost raka prostate nije zabilježena prije 40. godine života. Nakon 50. g. života incidencija naglo raste, a najveća je pojavnosti u dobi od 70 do 74 godine gdje se bilježi preko 400 novodijagnosticiranih slučajeva raka prostate na godinu.

Prema zadnjim procjenama u Hrvatskoj nakon određenog razdoblja pada, smrtnost od raka prostate u ponovnom je porastu.

Točan uzrok raka prostate nije poznat. Rizični čimbenici za rak prostate su poodmakla dob, nasljedna sklonost, hormonalni utjecaji te čimbenici iz okoliša kao što su toksini, kemikalije i industrijski proizvodi.

Iako se oko ranog otkrivanja raka prostate u svijetu vode brojne polemike, mnogi stručnjaci u ovom području preporučuju uvođenje i kontinuirano provođenje probirnog ili „screening“ programa za rak prostate kod svih muškaraca starijih od 40 godina.

Željeli smo naglasiti preporuke Američkog urološkog društva kako se muškarci, stariji od 40 godina, trebaju odazvati preventivnim pregledima kao što su digitorektalni pregled i mjerenje vrijednosti PSA u serumu.

U izradi panoa sudjelovali su:

učenici 5.s2 razreda: Iva Tokić, Tajana Ivanov, Izidora Toman

nastavnici: Branimir Lončarić, bacc. med. techn., Maja Rakin, mag. med. techn., Marija Maras,  mag. med. techn., Ivana Ukić, mag. med. techn.

« Prosinac 2018 »

KARTA - KAKO DO NAS

13.12.2018. 16:00
Rizik za rak zbog pretilosti
Stručnjaci okupljeni u American Cancer Society su izračunali kako je višak kilograma odgovoran za 4% svih slučajeva raka, objavio je Cancer Journal for Clinicians.

24.10.2018. 10:58
Dalmatinski buhač €“ neiskorišteni potencijal hrvatske flore
Porastom svijesti o štetnom učinku različitih sintetskih herbicida, fungicida, insekticida i drugih srodnih kemikalija na okoliš, ekološka se poljoprivreda počinje vra‡ati na velika vrata. Samim time raste značaj i ekonomska vrijednost dalmatinskog buhača (Tanacetum cinerariifolium), biljne vrste koja proizvodi prirodni insekticid i repelent piretrin.

Optimizam - optimistično razmišljanje također dokazano pomaže. Zamislite idealnu budućnost - primjerice da živite uz partnera punog ljubavi i potpore ili da ste zaposleni na mjestu koje vas ispunjava - a zatim zapište zamišljenu sliku u dnevnik (može i virtualni: blog, face,…).

Činite dobra djela -  Pomažući drugima pomažemo i sebi. Osobe koje doniraju vrijeme ili novac u dobrotvorne svrhe ili koje altruistički pomažu ljudima u potrebi osjećaju se sretnijima.

Medicinska škola Osijek / Vukovarska 209 , Hr-31000 Osijek / www.ss-medicinska-os.skole.hr / ured@ss-medicinska-os.skole.hr