Svjetski dan šećerne bolesti

Autor: Vesna Suvala, 16. 11. 2018.

Međunarodna dijabetička federacija (IDF) za obilježavanje Dana šećerne bolesti 2018. godine odabrala je temu Šećerna bolest i obitelj. Ove će godine posebna pozornost biti posvećena utjecaju dijabetesa na obitelj oboljele osobe. Poruka Svjetskoga dana šećerne bolesti je: “Šećerna bolest može se dogoditi svakoj obitelji.“

Pred obitelj koja se suočila sa šećernom bolešću postavljaju se brojni zahtjevi za promjenama u svakodnevnom životu. Poticaj za usvajanje zdravih navika u obitelji, kao što su pravilna prehrana i redovita tjelesna aktivnost, povezuje obitelj i doprinosi poboljšanju zdravlja i kvaliteti života obitelji.

U Hrvatskoj od dijabetesa boluje oko 400 000 osoba, a 254 000 punoljetnih osoba imaju postavljenu dijagnozu. Broj oboljelih povećava se iz godine u godinu, a oboljeli mogu godinama živjeti ne znajući da imaju dijabetes, sve do pojave prvih komplikacija.

Hrvatska pripada skupini država s visokim rizikom za nastanak dijabetesa tipa 1 kod djece i mladih. Godišnje od dijabetesa tipa 1 oboli 130-ero djece. Važno je kontinuirano raditi na povećanju svjesnosti o dijabetesu kako bi se potaknule pozitivne promjene, a to su: otkrivanje, sprječavanje i kontrola šećerne bolesti. Obitelj koja se suočila sa šećernom bolešću treba se prilagoditi promjenama u svakodnevnom životu.

Društvo za zaštitu od dijabetesa Osijek organiziralo je za građane javnozdravstvenu aktivnost besplatnoga mjerenja razine glukoze u krvi,  mjerenja vrijednosti krvnoga tlaka te podjelu prigodnoga promotivnog materijala.  Uz organizatore u aktivnostima sudjelovali su: učenici i nastavnici strukovno teorijskih predmeta Medicinske škole Osijek, Udruga studenata medicine CROMSIC LC Osijek, Lions klub Gea Osijek te Zavod za endokrinologiju i bolesti metabolizma KBC-a Osijek.

Akcija je održana 10. studenoga 2018. godine u prostoru trgovačkog centra Portanova i trajala je od 10:00  do 13:00 sati. Građani koji su u to vrijeme bili u Portanovi prepoznali su važnost ranoga otkrivanja šećerne bolesti te su se odazvali mjerenju razine glukoze u krvi i vrijednosti krvnoga tlaka.

Građanima s graničnim i/ili povišenim vrijednostima krvnoga tlaka i šećera u krvi, koji do sada nisu bili na pregledu, savjetovano je neka se jave svomu liječniku obiteljske medicine.

U akciji su sudjelovali učenici:

4. s1 razred: Ana Vašarević, Diana Tomašević, Anđela Kovač, Paula Cvenić, Patricija Puljak

4. s2 razred: Lana Pajčin, Matej Erdeg, Klara Petanjak, Ana-Marija Johum i Eva Kovač, Marina Marinčić i Danijela Zboril

Nastavnici strukovno teorijskih predmeta: Marija Maras, mag. med. techn., Maja Čebohin, mag. med. techn, Ivana Debelić, mag. med. techn., Ljiljana Eršek, mag. med. techn. i Ivana Ukić, mag. med .techn.

« Studeni 2019 »

KARTA - KAKO DO NAS

13.11.2019. 16:00
Marihuana povezana s moždanim udarom
Osobama koje često konzumiraju marihuanu prijeti više nego dvostruko veći rizik za moždani udar, utvrđeno je u istraživanju provedenom u SAD na George Mason University.

08.10.2019. 13:10
Odabrano je 20 škola za sudjelovanje u projektu LORA!
Me?‘u prvim aktivnostima projekta „LORA - laboratorij održivog razvoja" okupljanje je škola koje ?‡e sudjelovati u edukativnim aktivnostima. 28. kolovoza 2019. poslali smo stoga poziv osnovnim školama za sudjelovanje u projektu. Poziv je bio otvoren do 20. rujna 2019., a prijavilo se čak 77 osnovnih škola iz svih krajeva Hrvatske, zbog čega smo iznimno ponosni!

Optimizam - optimistično razmišljanje također dokazano pomaže. Zamislite idealnu budućnost - primjerice da živite uz partnera punog ljubavi i potpore ili da ste zaposleni na mjestu koje vas ispunjava - a zatim zapište zamišljenu sliku u dnevnik (može i virtualni: blog, face,…).

Činite dobra djela -  Pomažući drugima pomažemo i sebi. Osobe koje doniraju vrijeme ili novac u dobrotvorne svrhe ili koje altruistički pomažu ljudima u potrebi osjećaju se sretnijima.

Medicinska škola Osijek / Vukovarska 209 , Hr-31000 Osijek / www.ss-medicinska-os.skole.hr / ured@ss-medicinska-os.skole.hr