1.12. SVJETSKI DAN BORBE PROTIV AIDS-a

Autor: Vesna Suvala, 30. 11. 2018.

Ovogodišnja kampanja povodom obilježavanja Svjetskog dana HIV-a/AIDS-a 1. prosinca ima naziv „Meni se to ne može dogoditi“. Njime se želi istaknuti pretpostavka da se loše stvari uvijek događaju drugima, što povećava vjerojatnost upuštanja u rizično spolno ponašanje. Preventivne poruke povezane s ovom kampanjom oglašavaju se i kampanjom "Skini pametno - Zauzmi stav i ostani zdrav".

Hrvatska pripada skupini zemalja niskog rizika za infekciju HIV-om. Posljednjih godina prosječno se godišnje u Hrvatskoj bilježi oko 90 novootkrivenih slučajeva infekcije HIV-om.  Od 1985. do prosinca 2018. ukupno je zabilježeno 1.618 zaraženih HIV-om i 519 oboljelih od AIDS-a. U 2018. su do prosinca zabilježena 72 nova slučaja zaraženih HIV-om, 66 muškaraca i 6 žena te 19 novooboljelih od AIDS-a, 17 muškaraca i 2 žene.

Pano izradili nastavnici:
Dunja Bart

« Prosinac 2018 »

KARTA - KAKO DO NAS

13.12.2018. 16:00
Rizik za rak zbog pretilosti
Stručnjaci okupljeni u American Cancer Society su izračunali kako je višak kilograma odgovoran za 4% svih slučajeva raka, objavio je Cancer Journal for Clinicians.

24.10.2018. 10:58
Dalmatinski buhač €“ neiskorišteni potencijal hrvatske flore
Porastom svijesti o štetnom učinku različitih sintetskih herbicida, fungicida, insekticida i drugih srodnih kemikalija na okoliš, ekološka se poljoprivreda počinje vra‡ati na velika vrata. Samim time raste značaj i ekonomska vrijednost dalmatinskog buhača (Tanacetum cinerariifolium), biljne vrste koja proizvodi prirodni insekticid i repelent piretrin.

Optimizam - optimistično razmišljanje također dokazano pomaže. Zamislite idealnu budućnost - primjerice da živite uz partnera punog ljubavi i potpore ili da ste zaposleni na mjestu koje vas ispunjava - a zatim zapište zamišljenu sliku u dnevnik (može i virtualni: blog, face,…).

Činite dobra djela -  Pomažući drugima pomažemo i sebi. Osobe koje doniraju vrijeme ili novac u dobrotvorne svrhe ili koje altruistički pomažu ljudima u potrebi osjećaju se sretnijima.

Medicinska škola Osijek / Vukovarska 209 , Hr-31000 Osijek / www.ss-medicinska-os.skole.hr / ured@ss-medicinska-os.skole.hr