LUDI DAN

Autor: Vesna Suvala, 7. 3. 2014.

LUDI DAN

Pijetao mi jutros reče

Kume dragi, dobro veče!

Je li ovo san il java?

S miševima mačka spava,

Krezub jarac puši lulu,

Sin magarac svira frulu.

Za rep liju guska vuče

Šaran leti iznad kuće.

S punom torbom majmun stran

čestita mi ludi dan.

Darova je puna torba

Od bunike u njoj čorba,

Posoljene tu su šljive,

Na roštilju lude gljive.

Od trnjina šljivovica,

Od kopriva gibanica.

Od paprike med u zdjeli,

Od kukolja hljebac bijeli.

Rep podvinu majmun tad:

Pij i jedi, bit ćeš mlad!

Gledam jadan što se zbiva:

Sjekira u vodi pliva,

Koza vijenac meće na se,

U pidžami zijeva prase.

Potkovana žaba rza,

Uz brijeg teče rijeka brza.

Vjeverica pjesmu piše,

U maramu mjesec kiše.

Jao, ljudi, što je to?

U rog voden duva vo?

Obratih se tad na pijetla

Obraza   ti, rekoh, svijetla

Kakve li su ovo stvari?

A meni će kokot stari

Gle, u Mudroj knjizi piše

Čarolija nema više.

Tek istina jedna živa

U ovoj se knjizi skriva

Da još ima ludu čar

Trideseti februar

Za kog ne zna kalendar!

Grigor Vitez

Ovako ludo, a možda i malo luđe, bilo je u utorak 4.ožujka 2014.,  u Medicinskoj školi Osijek. Prostorima škole zavladala su bića kao iz ove pjesmice Grigora Viteza, koje će se vjerojatno rado prisjetiti stariji medicinari iz svog djetinjstva. Od ranog jutra orio se smijeh, fotkalo se, pjevušilo, a opće veselje zapečatilo je i narodno kolo. Šarenilo ljudskih duša skrivenih u ljušture svakodnevice pokazalo se u punom bogatstvu. Neki drugi „mi“ šetali su hodnicima i učionicama. Klaunirali smo i ludali se, mnogima se to jako svidjelo. I opet u valovima pozitivna energija, dobre vibracije.  I posvuda prekrasni LJUDI. U liku mladenke, stroge profesorice, hipija, zombija, Pipike, sportaša,navijačica, luđaka. U liku bule ili Chaplina, u liku vojnika ili bebe u pelenama. Vragovi i anđeli. Bijelo i crno. Nismo se bojali gusara, voljeli smo Crvenkapicu, malo nas je bilo strah inspektora. Proljeće je bilo tu da nas ugrije. Cigani i Romi zajedno su šetali svoje žene i djecu. Pojavila se i neka čudna, jako draga  časna. A uokolo sve braća i sestre.

U tom veselom cirkusu neki su izabrani kao najbolji, prosudba je imala težak zadatak i pitala se koja je od svih lijepih najljepša boja, na kraju je odlučeno:

1. mjesto 3.ft   –  vesele i razigrane nogometašice i njihove navijačice

2. mjesto 4.s2  – tužna mladenka i njeni svatovi sve su nasmijali do suza

3. mjesto 4.l -  laboranti i njihova besprijekorno sređena razrednica bili su neodoljivi.

Prva nagrada je donijela fizioterapeutima oslobađanje od ispitivanja do kraja tjedna, točnije tri dana, druga dan manje, a treća nagrada jedan dan imenik miruje u njihovom razredu.

Zahvaljujemo svima koji ste se htjeli igrati s nama. Lijepo je biti dijete. To treba u malima čuvati, a u  takozvanim odraslima buditi. Da ne zaborave. Ljepši će im biti dani.

Planovi za sljedeći karneval započeli su jučer, trajat će cijele školske godine, sljedeći će biti još luđi!

Fotografije Ludog dana možete pogledati u FOTOGALERIJI.

Đurđica Radić