4. listopada - DAN RUŽIČASTE VRPCE

Autor: Vesna Suvala, 6. 10. 2014.

U Osijeku, 4.listopada, na Trgu Ante Starčevića održana je humanitarna akcija povodom Dana ružičaste vrpce u svrhu prevencije i ranog otkrivanja raka dojke. Akcija je trajala od 10 do 13 sati. U organizaciji su sudjelovali Zavod za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije promovirajući Nacionalni program prevencije raka dojke i Klub žena Mammae Osijek, klub žena liječenih na dojci. Učenici i stručni učitelji Medicinske škole Osijek također su se aktivno uključili u provođenje akcije skupljajući novčane priloge od građana, a zauzvrat im poklanjajući ružičaste vrpce. Građani su se odazvali u velikom broju, a svi novčani prilozi biti će utrošeni na daljnju promociju i preventivne programe.

U akciji su sudjelovali:

učenici 4.s1: Mirna Barić, Dragana Božić, Valerija Đapić, Anđa Ines Jelić, Sara Jovičić, Tena Marijanović, Sara Miljatović;

učenici 4.s2: Radovan Bagić, Saška Bojanić, Bernarda Budimir, Marija Filipović, Anto Jakovljević, Teodora Jerković, Tamara Kovačević, Marko Marković, Stefani Medved, Lorena Ostroški, Sandra Rašić, Ivana Ruavina;

stručni učitelji: Vera Rogina, Ana Takač.

Rak dojke danas je najčešći tumor u žena i jedan od vodećih javnozdravstvenih problema u svijetu. U Hrvatskoj od karcinoma dojke oboljeva godišnje oko 2400 žena, a ta je bolest i vodeći uzrok smrtnosti u ženskoj populaciji jer svake godine odnese 900 života. U nas su, kao i u svijetu, incidencija i mortalitet raka dojke u porastu, iako je posljednjih godina došlo do laganog pada smrtnosti. Stoga je vrlo važno rano otkrivanje bolesti jer dijagnosticiranje karcinoma u početnom stadiju jamči izlječenje u 90 posto žena. Mamografski pregled, neinvazivna metoda, preporučuje se ženama kao metoda prevencije, a omogućuje otkrivanje karcinoma do dvije godine ranije (prije nego tumor postane opipljiv). Dobro organiziran program ranog otkrivanja i osiguranje kontrole njegove kvalitete kao i snažna politička i financijska potpora zasigurno će dovesti do rezultata.

« Ožujak 2024 »