PUTOPIS S MATURALCA

Autor: Vesna Suvala, 14. 10. 2014.

MATURALAC  U ŠPANJOLSKOJ

Nakon dugog psihičkog i fizičkog pripremanja došao je dan kada smo s punim torbama krenuli na maturalno putovanje. Uz nas je bio razrednik prof. Zoran Škrinjarić i dodatna pratnja i potpora prof. Vesna Mihaljević. Od samog početka Španjolska je bila ta koja nas je odmah privukla svojim zanimljivostima i programom koji će nam pružiti baš ono što nam treba.

Putovanje je započelo kao i sva druga: autobus je odisao iščekivanjem, šalama i bezazlenim smicalicama. Uz takvu atmosferu brzo je prošlo vrijeme do prvog odredišta. Venecija, poznata po tradicionalnom Karnevalu, jedan je od ljepših turističkih gradova. Stručan vodič Manuel poveo nas je u razgledavanje Trga i Crkve Sv. Marka, Mosta uzdisaja, Duždeve palače i fascinirao nas Mostom Rialto. Zahvaljujući Manuelu pronašli smo mjesto gdje možemo popiti kavu, a da nas cijena ne obori s nogu. Uspjeli smo i prošetati tržnicom te vidjeti čari Venecije. Vožnjom na brodu osvježili smo se do autobusa te spremni krenuli za Veronu. Veronu znamo po slavnoj Julijinoj kući, ali mogli smo se diviti i prekrasnoj areni te Piazzi Bra i Piazzi Erbe. U večernjim satima stigli smo u skroman hotel. Prvo što smo napravili  bilo je tuširanje, a tek onda smo večerali i uživali u sobama. Vožnja u autobusu nas je izmorila, no to nas nije spriječilo i da tu noć provedemo družeći se do sitnih sati. Sljedeće jutro, nakon doručka, uputili smo se prema Gardalandu. U busu je stalno odjekivala riječ ''adrenalin''. Nestrpljivo smo čekali na ulazu u Gardaland i trčali prema Blue Tornadu. Imali smo vremena do 18:00 sati i dobro smo ih iskoristili. Nakon cjelodnevnog vrištanja, smijanja i gubljenja daha odlučili smo se za nešto malo opuštajuće i osvježavajuće. Teška srca smo napustili Gardaland i vozili se do Figuerasa, grada čuvenoga Salvadora Dalija, gdje smo posjetili njegov muzej. Dalijev nadrealizam neke je fascinirao, a neke sablaznio. U svakom slučaju pružio nam je jedinstveno i nezaboravno iskustvo.

Napokon je došlo vrijeme da krenemo za Lloret de Mar. Nakon kraće vožnje smo stigli i smjestili se u hotel. Bez obzira na loše vrijeme dan smo proveli na plaži. U Lloretu smo se osjećali kao kod kuće. Dokaz tome su pozdravi lokalnih Španjolaca na hrvatskome jeziku, popusti na ulaz u disco klub ako si iz Hrvatske, međusobne prepirke, ali i pomirbe nakon toga. U blizini Lloreta se nalazi Barcelona koja nam je bila sljedeće odredište. Opčinila nas je Sagradom Familiom, oduševila Trgom Katalonije, zavukla u dubinu šetališta Las Ramblas, zapanjila glavnom ulicom Passeo de Gracia i za kraj udarila u glavu. Taj dan se u Barceloni održavala utakmica i zbog toga nam je bio onemogućen posjet stadionu Camp Nou. U večernjim satima otišli smo do Montjuicha na program Magične Fontane. Prekrasan prizor sklada boje i glazbe te osebujnih vodoskoka. Idući dan smo obilazili stari gradić Tossu de Mar. Visoke zidine i kule iz XVII. st. pružile su nam prekrasan pogled na grad i plaže. Nakon povratka u hotel smo večerali i spremali se za odlazak u disco klub. Sedmi dan je bio slobodan dan za kupanje, kupovinu i odmaranje. U vrećicama se mogla pronaći koja majica, vestica, ali i razglednica te pregača za mamu išarana španjolskim simbolima. Večer smo odlučili iskoristiti za odlazak na Flamenco. Sangrija na stolu, prekrasan glas pjevača, zapanjujući plesni pokreti i savršeno sviranje gitare ispunilo je našu večer i više nego što smo očekivali. Sklad i uvježbanost su vrlina Flamenca. Rano ujutro, nakon doručka, bilo je vrijeme za povratak kući. Hotel je odzvanjao od strke oko spremanja stvari, traženja izgubljenih punjača i pronalaženja, no na kraju je sve bilo u redu i u dogovoreno vrijeme autobus je krenuo. Prvo odredište bio je Grass i posjet parfumeriji Fragonard. Bili smo opijeni prekrasnim mirisima iz dubine parfumerije. Tako opijeni otišli smo do hotela i smjestili se, a u večernjim satima išli u obilazak Nice. Predivno Englesko šetalište puno najelitnijih hotela i luksuznih vila, vrtovi i divni parkovi te široke avenije dekorirane zelenim palmama. Sve se to moglo vidjeti u Nici koja ostavlja bez daha. Obišli smo i Monaco gdje nas se posebno dojmio Monte Carlo pun skupih auta i ogromnih casina. Očarani njegovim luksuzom vratili smo se u hotel na spremanje torbi i na posljednje pripreme za put. Idući dan nakon kupovine namirnica nasmijano smo krenuli na posljednju vožnju autobusom. Usput smo stali u Cannesu gdje je poznato šetalište Croisette i Filmska palača. Nakon toga smo se uputili ravno za Osijek. Put smo prespavali pa nam je zbog toga vrijeme brzo prošlo i u naš divni Osijek smo stigli u jutarnjim satima.