SVJETSKI DAN ŠEĆERNE BOLESTI 14.studeni 2014.g.

Autor: Vesna Suvala, 14. 11. 2014.

Prema statističkim podacima u svijetu je danas više od 240 milijuna osoba sa šećernom bolešću, a tijekom sljedećih 20-tak godina očekuje se porast oboljelih na više od 380 milijuna. Dijabetes postaje globalna epidemija, sa svim teškim zdravstvenim posljedicama te  je jedan od prvih deset uzročnika invalidnosti i komplikacija kao što su srčani udar, moždani udar, amputacije i oštećenja vida. Zabrinjavajuća je činjenica da preko 40% osoba s dijabetesom nije svjesno oboljenja te da iako je u starijoj populaciji češća pojava dijabetesa sve se više javlja i u mlađoj životnoj dobi.

Svjetski dan dijabetesa 2014. Obilježava se prvu godinu uz poruku odabranu od Međunarodne Dijabetičke Federacije kao „Zdrav život i dijabetes“ za 2014 do 2016.g. Odabrani slogan za ovu godinu je : Zdrava prehrana počinje doručkom.
Doručak je najvažniji obrok u danu, a to posebno vrijedi za osobe koje boluju od šećerne bolesti. Preskočiti doručak znači nepotrebno gladovati, što je dodatan stres za organizam. Hrana za naš organizam je kao gorivo za automobile - oni ne voze bez goriva, zašto bismo mi radili bez hrane?

Povodom obilježavanja Svjetskog dana dijabetesa i 60-te obljetnice postojanja Hrvatskog Saveza Dijabetičarskih Udruga, Društvo za zaštitu od dijabetesa i ove godine obilježava taj dan besplatnom akcijom mjerenja šećera u krvi, kao i mjerenja tlaka našim sugrađanima. Akcija je održana u suradnji Medicinske škole Osijek i Udruge studenata sestrinstva Osijek, te stručnog nadzora i davanje savjeta Centra za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma Klinike za internu medicinu KBC-a Osijek. Akcija mjerenja se održala u trgovačkom centru „Portanova“ dana 13. studenog 2014. godine u vremenu od 11 do 13 sati.

Tijekom akcije izmjereno je 99 glukoza u krvi od čega je najviša izmjerena vrijednost bila 16,9 mmol/L osobi koja nije znala za povišene vrijednosti te je upućena liječniku obiteljske medicine. Izmjereno je i 78 vrijednosti krvnog tlaka, a najviša vrijednost  bila  je 190/110 mmHg izmjerena osobi koja liječi povišeni krvni tlak.

U akciji su sudjelovali: učenici 4.s1 razreda: Deny Gažić, Ivana Pilinger, Anđa Ines Jelić i Valerija Đapić, učenici 4.s2 razreda: Katarina Major, Marija Filipović, Matej Magdika i Bruno Bačmaga i nastavnica strukovno-teorijskih predmeta: Ljiljana Eršek, mag. med. techn.

« Ožujak 2024 »