SVJETSKI DAN ZDRAVLJA

Autor: Vesna Suvala, 27. 4. 2015.

Svjetski dan zdravlja obilježava se 7. travnja u povodu obljetnice osnivanja Svjetske zdravstvene organizacije 1948. godine. Svake godine Svjetski dan zdravlja naglašava jedan prioritetni javno zdravstveni problem, a ove godine za temu je odabrana sigurnost hrane popraćena sloganom „Sigurnost hrane od njive do tanjura“.

Pojam „sigurnost hrane” - “food safety” podrazumijeva sveobuhvatnu i dinamičnu politiku koja se provodi na temelju strateških dokumenata, a cilj joj je zaštita zdravlja i interesa potrošača te osiguranje slobode kretanja hrane na tržištu.
Ovogodišnjom temom želi se naglasiti važnost uvođenja sustavnog nadzora puta hrane „od polja do stola“. Hrana koja sadrži patogene mikroorganizme i parazite i štetne sastojke iznad dopuštenih količina (MDK) uzročnik je nastanka više od 200 različitih bolesti (od dijareje do karcinoma). Svjetska zdravstvena organizacija tako promovira napore za poboljšanje i unaprjeđenje sigurnosti hrane. Krajnji cilj upravljanja sigurnošću hrane je smanjivanje rizika vezanog za utjecaj hrane na zdravlje potrošača.

U okviru obilježavanja Svjetskog dana zdravlja, u organizaciji Grada Osijeka, svake godine sudjeluje i Medicinska škola Osijek. Sudjelovali su učenici četvrtih i petih razreda smjera medicinska sestra/medicinski tehničar općeg smjera: D. Božić, A. I. Jelić, S. Jovičić, K. Kljajić, I. Pilinger, D. Kokalović, M. Šimunov, E. Primuš, D. Ivić, D. Gregić, T. Marjanović, J. Burek, M. Barić, S. Bajić, K. Barić (4.s1), V. Pinter, G. Milušić, G. Radić, L. Kovačević,   B. Tičić, T. Kovačević, S. Bojanić, A. Vidaković, T. Jerković, K. Major (4.s2),  P. Mićan, N. Milinković, J. Lukić, D. Karl, S. Kalajdžić, M. Pavlić, M. Karanović, M. Tutić (5.s1), J. Bula, S. Bešić i J. Zeko (5.s2) te nastavnice struke: Marijana Nikolovski, Maja Rakin, Maja Carević, Sanja Dravinski, Ljiljana Eršek, Ljiljana Grdić, Vera Rogina, Luka Bačić, Robert Lovrić, Marija Maras i Sanja Višević.

U okviru provedene akcije, građanima grada Osijeka mjerene su vrijednosti krvnog tlaka. Upravo je i cilj ovih naših aktivnosti povećati svijest građana o potrebi očuvanja i unaprjeđenja zdravlja, te na vrijeme otkriti nepravilne i visoke vrijednosti krvnog tlaka. Tako smo današnjom akcijom izmjerili krvni tlak kod 112 građana, jednako tako smo otkrili i povišene i visoke vrijednosti krvnog tlaka kod troje građana.

Osim u aktivnosti Medicinske škole Osijek, učenici su sudjelovali u aktivnostima koje su organizirali: Zavod za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije, Mammae klub Osijek, Gradska liga protiv raka Osijek, Dom zdravlja Osijek, Matica umirovljenika grada Osijeka, Hrvatski crveni križ i Katolička udruga medicinskih sestara.

« Ožujak 2024 »