RADIONICA "EDUKACIJA ZA TOLERANCIJU"

Autor: Vesna Suvala, 23. 11. 2015.

16. studenoga 2015. godine obilježavamo Međunarodni dan tolerancije. To je dan koji nas podsjeća na poštovanje i uvažavanje bogatstva različitosti u našim kulturama, naše forme izražavanja i ljudskom pristupu svim ljudima bez obzira na spol, nacionalnu, vjersku i drugu pripadnost. Budući da živimo u vremenu u kojemu se često govori o mirnom rješavanju sukoba,  18. studenoga 2015. godine u prostorijama Info centra za mlade Osijek održana je  radionica "Edukacija za toleranciju" na kojoj je sudjelovalo 15 mladih osoba. U radionici su sudjelovale učenice 2. s 3 razreda Medicinske škole Osijek Ida Barić, Lucija Barišić i Danijela Kremer.

U opuštenoj i prijateljskoj atmosferi mladi su sudjelovali u  igrama "Euroželjeznica" i "Prva misao" u kojima su osvijestili osobne procese donošenja odluka za određene kategorije ljudi. Isto tako,  asocijacijama na pojedine skupine ljudi, imali su mogućnost suočiti se s osobnim stereotipima.
Iz evaluacijskih listića na kraju radionice, mladi su pokazali da im se ovakav pristup temi  svidio te da je potrebno  više radionica poput ovih. Ovaj način rada s djecom pomogao bi mnogim ljudima osvijestiti predrasude koje su više nego prisutne u današnjem društvu. Info centar za mlade pokazao je da je potrebno raditi s mladima na edukaciji i toleranciji neovisno o obilježavanju Međunarodnoga dana tolerancije. Učenice su predložile da sljedeći sat razrednika posvetimo ovoj temi o kojoj bi one same, nakon radionice, imale mnogo toga reći. Radujemo se budućim suradnjama s Info centrom za mlade Osijek.

Mirta Faktor

« Ožujak 2024 »