Kosa Ljubavi

Autor: Vesna Suvala, 17. 12. 2015.

U srijedu, 16. prosinca 2015. godine, naša Medicinska škola Osijek postala je najljepši frizerski salon na svijetu. Naime, toga dana u 8 sati započela je humanitarna akcija za Udrugu Kosa ljubavi. Udrugu su osnovale dvije mlade žene, majke i osobe kakvih nam treba sve više u današnjem društvu, Biljana Bjelajac Poznić i Marijana Čergar. One su pokrenule akciju skupljanja kose za izradu perika djeci oboljeloj od malignih i autoimunih bolesti. Budući da u našoj Školi ima mnogo djevojaka koje imaju dugu kosu, akcija je bila neizbježna. Trebalo je samo nekoliko dana da bismo ideju šišanja i darovanja kose proveli u djelo. Školom se brzo proširila energija srca i dan prije akcije na školskom panou mogle su se vidjeti fotografije učenica koje žele darovati svoju kosu. Već tada je bilo sasvim jasno da će broj prijavljenih biti mnogo veći od očekivanoga. I bio je! 32 dugokose djevojke ubrzo su se našle ispred fotoobjektiva naše vrijedne profesorice Đurđice Radić koja je sva događanja toga prijepodneva marljivo zabilježila. Osim njih, još osmero učenika i učenica darovali su svoju kosu ili kosu svojih bližnjih (npr. sestre ili majke) koju su dugo čuvali. Također, profesorica Vesna Kasač darovala je svoju kosu koju je ošišala još kao petnaestogodišnjakinja.

Učenice su (volonterski) ošišali vrijedni frizeri: Sofija Nikšić (frizerski salon „Glamur“, Tea Majdandžić (frizerski salon „Valle“), Milan Ercegovac (frizerski salon S`Lady), Ana Sauković (frizerski salon S`Lady), Željka Primorac (frizerski salon S`Lady) te dvije „mame frizerke“ Jasna Ivanov (majka učenice Tajane Ivanov) i Jelica Stanisavljević (majka učenica Dragane i Ivane Stanisavljević).

Učenice koje su darovale dvadeset (a neke i više) centimetara svoje kose su: Monika Feher, Marina Bandur, Željana Đurković, Klaudija Skeledžija, Marija Ružojčić, Paula Cvenić, Iva Rudnički, Patricija Majić, Ines Ament, Karmen Čiš, Maja Kopić, Laura Filipović, Mateja Grabovac, Ivana Ivanković, Marta Abičić, Dea Predrijevac, Matea Paradžik, Tereza Higl, Martina Huiber, Tea Đukić, Nikolina Mamlić, Daliborka Lacmanović, Lorena Spreitzer, Barbara Šestanj, Tena Avdić, Lejla Čapo, Anamarija Japelj, Marina Mijatović, Nina Kovačević, Anamarija Šimunić i Dolores Turšić.

Ošišanu kosu donijeli su: Nina Maslarević, Stjepan Matanović (kosu je dala sestra Anamarija Matanović), Anđela Kovač, Jelena Daskalova, Elena Petrijevčanin, Jelena Kršić, Mateja Božić (kosu je dala Matejina majka Tanja Božić), Maja Ivančić te profesorica Vesna Kasač.

Akciju su i medijski zabilježili: Glas Slavonije, HRT i Nova TV. S nama je tijekom akcije bila i predsjednica Udruge Kosa ljubavi Biljana Bjelajac Poznić koja je ovom prigodom došla iz Zagreba. Marljivo je prikupljala kosu i bilježila svaku donaciju. Na kraju akcije za svaku osobu koja je darovala kosu pripremila je zahvalnicu, a posebna zahvalnica bila je za našu Medicinsku školu Osijek.

U vremenu užurbanosti, posla, stresa, učenja i svakodnevnih obveza učenice,  učenici i djelatnici naše Škole pokazali su ljudskost na koju smo svi pozvani. Jesmo li ljepše, radosnije i humanije mogli završiti ovu 2015. godinu?

Vi ste, draga naša djeco, rudnik dobrote i ljubavi i ponosni smo što ste dio ove naše velike obitelji koja se zove Medicinska škola Osijek. Slaveći Život radujemo se svim našim budućim volonterskim akcijama, a vjerujte bit će ih još. Već uskoro.

Svima, koji su na bilo koji način, sudjelovali u ovoj akciji, od srca se zahvaljujemo.

I ne zaboravite! „Naše je samo ono što drugima dajemo.“

Fotografije pogledajte u Fotogaleriji!

Mirta Faktor