HRVATSKI DAN MIMOZA

Autor: Vesna Suvala, 27. 1. 2016.

U subotu, 23. siječnja 2016. godine, od 10 do 13 sati na Trgu Ante Starčevića organizirana je humanitarna akcija povodom 9. Hrvatskog dana mimoza. Akcija je usmjerena prevenciji i ranom otkrivanju raka vrata maternice. Naime, Dan mimoza ujedno je i najava 10. Europskog tjedna borbe protiv raka vrata maternice koji se obilježava od 24. do 30. siječnja. U organizaciji i provedbi akcije sudjelovali su Zavod za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije, Gradska liga borbe protiv raka, Lions klub GEA, IK Javor iz Osijeka, Udruga studenata medicinsko-laboratorijske dijagnostike i Medicinska škola Osijek. Učenici i nastavnici Medicinske škole Osijek aktivno su se uključili prikupljajući novčane priloge od građana, a za uzvrat im darujući mimoze i edukativne zdravstveno-odgojne materijale. Novčani će prilozi bit utrošeni za daljnju promociju i preventivne programe.

U akciji su sudjelovali:

učenici 5. s1 razreda: Ivan Kanisek, Tena Marjanović, Marijan Mijić, Sara Miljatović,  Kristofer Šuba i Tomislav Varga te nastavnici: Robert Lovrić i Sanja Višević.

Rak vrata maternice svojom je učestalošću i smrtnošću značajan javnozdravstveni problem u razvijenim i u nerazvijenim zemljama. Zahvaljujući suvremenoj medicini i javnom zdravstvu te znanjima i mogućnostima u sprječavanju i ranom otkrivanju te bolesti, za očekivati je kako ni jedna žena u svijetu ne bi smjela oboljeti ni umrijeti od te bolesti. Na žalost, stvarnost je ipak drugačija. Rak je vrata maternice po učestalosti četvrto sijelo raka žena u svijetu, deveto sijelo u Hrvatskoj, a u Osječko-baranjskoj županiji osmo najčešće sijelo raka u žena. Od 2005. do danas u Osječko-baranjskoj županiji postupno se smanjuje broj novooboljelih žena (HZJZ). Dobro organizirana zdravstvena zaštita žena jedan je od bitnih čimbenika za očuvanje i unaprjeđenje kvalitete života žena uopće. Skrb o materinstvu, planiranje obitelji, zaštita žena od malignih bolesti čine temelj osiguranja biološke reprodukcije pučanstva, a važna uloga obitelji u odgoju kao i značaj  radne produktivnosti žena u društvenom okružju te dobro organizirana zdravstvena zaštita predstavlja i treba biti vodeći i najvažniji zadatak svakog društva.

« Ožujak 2024 »