Svjetski dan srca 29. rujna 2016.

Autor: Vesna Suvala, 3. 10. 2016.

Svjetski dan srca, 29. rujna, ove je godine obilježen pod motom: „Pokreni svoj život“. Povodom toga, 1. listopada 2016. godine, na središnjem osječkom Trgu Ante Starčevića održana je zdravstveno-odgojna akcija mjerenja krvnog tlaka i šećera u krvi te podjela edukativnih materijala uz informiranje i savjetovanje građana o čimbenicima rizika i zdravom načinu života vezanim za kardiovaskularne bolesti. Akcija je trajala od 10 do 13 sati.

Cilj ove akcije bio je potaknuti i educirati građane o redovitoj kontroli krvnog tlaka, mogućnostima sprječavanja i izbjegavanja čimbenika rizika koji pogoduju nastanku kardiovaskularnih bolesti.

Akciji se odazvao velik broj građana Osijeka. Izmjerena su 294 krvna tlaka i 192 razine šećera u krvi. Građanima s povišenim vrijednostima krvnog tlaka i šećera u krvi koji do sada nisu bili na pregledu savjetovano je da se jave svome liječniku obiteljske medicine.

Akciju su proveli učenici 4s.1 razreda; Čiš Karmen, Jakšić Ana, Jurković Matej, Bolovanec Bruno, Kovačević Dora, Haršanji Mia, Jakić Renata, Kovač Karmen; učenici 4s.2 razreda; Vuksanović Miro, Matanović Stjepan, Higl Tereza, Mitrović Bojana, Rabić Nikolina, Vukadinović Antonela, Tremboš Ana, Stiplošek Andrea, Tkalec Antonija, Kunce Laredo, Pleša David; uečnici 4.s3 razreda; Pavlić Nicole, Kurija Nikolina, Nikolić Milan, Pavić Milica, Paradžik Matea, Harambašić Mihaela, Mijoč Sara, Mrđa Marija, Opančar Marija, te njihovi nastavnici Martina Tot, Mateja Hideg, Marija Maras i Marko Maceković.

Kardiovaskularne bolesti mogu se spriječiti uvođenjem samo nekoliko jednostavnih dnevnih promjena, stoga su i poruke ovogodišnjeg dana srca: Nahrani svoje srce – odgovarajuća prehrana i piće daje vašem srcu gorivo koje mu je potrebno za život, Pokreni svoje srce – redovita tjelesna aktivnost može vam pomoći da smanjite rizik obolijevanja od bolesti srca i da se osjećate sjajno i Voli svoje srce – prestanak pušenja je jedna od najboljih odluka koju možete donijeti za poboljšanje zdravlja svog srca. Briga za vaše srce počinje s razumijevanjem rizika vašeg zdravlja.

« Ožujak 2024 »