Svjetski dan šećerne bolesti 2016.

Autor: Vesna Suvala, 14. 11. 2016.

Svjetski dan šećerne bolesti - World Diabetes Day (WDD) najveća je kampanja podizanja svijesti o šećeroj bolesti u svijetu koja se svake godine obilježava 14. studenoga. Međunarodna dijabetička Federacija i Svjetska zdravstvena organizacija pokrenule su ovu kampanju još 1991. godine kao odgovor na sve izraženiji rastući problem šećerne bolesti i opterećenja koje ona predstavlja na pojedince, njihove bližnje i društvo u cjelini.

Tema Svjetskoga dana šećerne bolesti 2016. je „ Pogledaj dijabetes u oči “, a  aktivnosti i prigodni materijali posvećeni su promicanju važnosti ranog otkrivanja šećerne bolesti u cilju rane dijagnoze i liječenja te smanjenja rizika razvoja teških komplikacija.

Prema procjenama Međunarodne dijabetičke Federacije u svijetu je 2015. bilo 415 milijuna osoba sa šećernom bolesti. Šećerna bolest je 2015. bila odgovorna za više od pet milijuna smrti, što znači da je svakih sedam sekundi na svijetu jedna osoba umrla zbog šećerne bolesti, dok se istovremeno 11 % zdravstvenih sredstava trošilo na njezino liječenje.

Prema podatcima registra CroDiab u Republici Hrvatskoj je 2015. bilo više od 260 000 odraslih osoba sa šećernom bolešću, no uz procjene da i do 40 % bolesnika nije otkriveno, ukupan broj oboljelih procjenjuje se na više od 400 000. Najčešći je oblik bolesti tip 2 dijabetesa od kojeg boluje 90-92 %, dok je u bolesnika s tipom 1 bolesti 7-8 %. Bolesnici kojima je je bolest dijagnosticirana, najčešće, ne dostižu ciljeve liječenja što predstavlja veliki rizik za daljnji razvoj kroničnih komplikacija bolesti.

Kvaliteta života kod bolesnika sa šećernom bolešću je smanjena, posebice nakon razvoja kroničnih komplikacija bolesti, a očekivano trajanje života je i do deset godina i više kraće, ovisno o tipu bolesti, dobi u kojoj je bolest dijgnosticirana, regulaciji i genetskoj predispoziciji pojedinca. Šećerna se bolest nalazi na sedmom mjestu ljestvice vodećih uzoraka smrti u Republici Hrvatskoj.

Povodom obilježavanja Svjetskoga dana šećerne bolesti središnja aktivnost u Osijeku održana je 12. studenoga 2016. (subota) u TC Portanova od 10:00 do13:00 sati. Društvo za zaštitu od dijabetesa Osijek organiziralo je za građane javnozdravstvenu aktivnost besplatnoga mjerenja razine glukoze u krvi,  mjerenja vrijednosti krvnoga tlaka te podjeli prigodnoga promotivnoga materijala.  Uz organizatore u aktivnostima sudjelovali su: učenici i nastavnici strukovno teorijskih predmeta Medicinske škole Osijek, Udruga studenata medicine CROMSIC LC Osijek, Lions klub Gea Osijek te Zavod za endokrinologiju i bolesti metabolizma KBC-a Osijek.

Akciji se odazvao velik broj građana Osijeka. Izmjerena su 38 vrijednosti krvnoga tlaka i 154 razine šećera u krvi. Građanima s graničnim i/ili povišenim vrijednostima krvnoga tlaka i šećera u krvi, koji do sada nisu bili na pregledu, savjetovano je neka se jave svomu liječniku obiteljske medicine.

Neposredno prije početka akcije predsjednik Društva za zaštitu od dijabetesa Osijek, gosp. Ivan Klanac, dipl. ing.,  uručio je Zahvalnicu Medicinskoj školi Osijek za dugogodišnju  potporu u radu i djelovanju  Društva i Zahvalnicu  Ljiljani Eršek, za dugogodišnji osobni doprinos u  radu i djelovanju Društva.

U akciji sudjelovali su učenici:

4. s1 razreda:  Renata Jakić, Laura Filipović, Karmen Drokan Gabrijela Kovačević;

4.s2 razreda: Domagoj Trepčić, Franjo Vlajčić, Minja Živković, Valentina Naumovski;

4.s3 razreda: Tanja Cvitković, Dora Kozjan, Sven Rakić, Stjepan Matanović,

Nastavnici:

Ljiljana Eršek, Sanja Dravinski, Ana Marija Buljević, Martina Tot, Mateja Hideg i Marko Maceković.