OBILJEŽAVANJE MEĐUNARODNOG DANA OSOBA S INVALIDITETOM 5.12.2016.

Autor: Vesna Suvala, 12. 12. 2016.

Učenici 4. razreda fizioterapeutskih tehničara posjetili su Gradske bazene u Osijeku i Plivački klub za osobe s invaliditetom Delfin Osijek kako bi obilježili Međunarodni dan osoba s invaliditetom.

Plivački klub Delfin Osijek bavi se obukom neplivača osoba s invaliditetom i poteškoćama u razvoju po Halliwick konceptu, kao i naprednom školom plivanja i sustavnim pripremama istih za natjecanja.

Za osobe s posebnim potrebama plivanje može biti i sastavni dio rehabilitacije, ali i način za psihičku prilagodbu na različite situacije, kao i rekreaciju i socijalizaciju. Novo iskustvo ulaska u vodu, aktivnosti provedene kroz igru i fizička aktivnost djetetu koriste, kako fizički tako i psihički.
Za dijete s posebnim potrebama aktivnosti u vodi, kao i savladavanje neke od tehnika plivanja, može biti jedini način samostalnog kretanja u prostoru. Takvu samostalnost može naučiti kroz program po Halliwick konceptu. Deset točaka prate logički slijed učenja plivanja, odnosno stjecanja potrebnih motoričkih aktivnosti. Sve točke moraju biti savladane kako bi se plivač uistinu osjećao 'sretno u vodi'.

Dob članova koji pohađaju treninge je raznolik i kreće se od 1 godine do 30 i više. Kod članova su prisutne različite fizičke i intelektualne ograničenosti, stoga je program treninga vrlo raznolik i individualno prilagođen.

Članovi plivačkoga kluba i njihove trenerice pokazali su nam na koji način provode svoje treninge, kojim se pomagalima koriste i kako pravilno izvoditi određene aktivnosti u bazenu. Promatranje i sudjelovanje u treningu učenicima je bilo iznimno edukativno, ali i zabavno, te su poželjeli sudjelovati u radu Kluba kao volonteri u svoje slobodno vrijeme.

« Ožujak 2024 »