10. Dan mimoza i Nacionalni dan borbe protiv raka vrata maternice

Autor: Vesna Suvala, 24. 1. 2017.

Rak vrata maternice, u Hrvatskoj, jedno je od najčešćih sijela raka žena između 20 i 49 godina. Prema podatcima iz 2015. godine u Republici Hrvatskoj od ove zloćudne bolesti preminulo je 111 žena. Ovaj rezultat razlog je organiziranja brojnih javnozdravstvenih akcija čiji  je cilj promocija zdravlja i prevencija bolesti.

Cilj 10. Dana mimoza i Nacionalnoga dana borbe protiv raka vrata maternice je osvijestiti žene o brizi za intimno zdravlje, koje je krhko poput cvijeta mimoze, i potaknuti ih na redovite ginekološke kontrole. Dan mimoza obilježen je i u Osijeku, 21. siječnja 2017. godine, u organizaciji Zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije. Organizaciji su se priključili: Mammae klub Osijek, Gradska liga protiv raka, Izviđački klub Javor i, kao i svake godine do sada, Medicinska škola Osijek.

Unatoč izuzetno hladnom, ali idiličnom jutru u Osijeku, sestra Sanja Dravinski, zajedno s liječnikom Nikolom Kraljikom i gospođom Jadrankom Kokolari, dopredsjednicom Gradske lige protiv raka Osijek, uživo je sudjelovala u emisiji Dobro jutro Hrvatska govoreći o važnosti redovitih kontrolnih pregleda žena, uključujući i PAPA test. Središnja akcija održana je na Trgu Ante Starčevića gdje su organizatori građanima dijelili mimoze, kao i prigodan promotivni materijal, u zamjenu za dobrovoljni novčani prilog.

Uz vodstvo nastavnika Sanje Višević, Marka Macekovića i Mateje Hideg, učenici četvrtih razreda hrabro su zaboravili na temperaturne minuse te svoje znanje i dobru volju usmjerili na podizanje svijesti građana Osijeka o raku vrata maternice.

U akciji su sudjelovali učenici 4. s1 razreda: Anita Duvnjak, Matej Jurković, Bruno Bolvanac, Nina Grabovac, Iva Ferenc i Marko Bondža, 4. s2 razreda: Tanja Cvitković, Jelena Daskalova, Laredo Kunce, Kristian Kubatka, Gabrijel Tribuljak, Matea Pernar, Ivona Kezić i Tereza Higl i 4. s3 razreda: Sara Bajić, Jelena Dokić, Bojan Drezgić, Nikolina Kurija, Marija Mrđa, Valentina Naumovski, Milan Nikolić, Milica Panić, Barbara Perak, Martina Šarić, Laura Šeks-Weissenberger, Vlatka Tadijan i David Vukosavljević.

« Ožujak 2024 »