Pomirenje – ljubav nas Kristova obuzima

Autor: Vesna Suvala, 13. 3. 2017.

Molitvena osmina za jedinstvo kršćana obilježava se svake godine od 18. do 25 siječnja. Geslo ovogodišnje Osmine 2017. godine glasi „Pomirenje – ljubav nas Kristova obuzima“ koje se temelji na biblijskome tekstu iz Druge poslanice Korinćanima svetoga Pavla Apostola (2 Kor 5,14-20) kada se obilježava petstota obljetnica Reformacije.

Ove su godine predstavnici učenika drugih razreda Anabela Đogaš, Dora Jurković, Lorna Sušić, Luka Damjanović, Klara Jurišić, Marin Lasić i Paula Žeravica aktivno pratili organizirane susrete i događanja u našim kršćanskim crkvama u Osijeku: Reformirane kršćanske kalvinske Crkve, Evangeličke luteranske Crkve, Baptističke Crkve, Pravoslavne Crkve i Katoličke Crkve te su upoznali njihove voditelje, pastore, svećenike, župnice, pastoralne suradnice i suradnike.

Potaknuti biblijskim tekstom, geslom i izvrsnim susretima tijekom Molitvene osmine svim učenicima drugih razreda smo kroz projektnu nastavu, izložbu i okrugli stol, približili temu Kršćanske Crkve koju obrađuju u nastavi etike i vjeronauka uz mentorstvo Inez Brataljenović, dipl. teolog, Adrijane Lovrinčević, dipl. teolog i Alte Pavin Banović, mag. theol. et mag. bibl.

Priređena je prigodna izložba, postavljena u predvorju škole, rezultat istraživanja naših učenika: Daliborka Lacmanović učenica 2.ft, Gabriela Ristić učenica 2.s2, Luka Damjanović, Anabela Đogaš, Klara Jurišić, Dora Jurković, Marin Lasić, Valentina Lilijan, Ivana Marinović i Paula Žeravica učenici 2.g, Erika Bajči učenica 3.f i Marino Mrčela učenik 4.dt.

Organiziran je Okrugli stol na temu Molitvene osmine za jedinstvo kršćana za sve učenike drugih razreda u konferencijskoj dvorani Medicinske škole Osijek 7. ožujka 2017. u trajanju dva školska sata. Cilj Okrugloga stola je upoznavanje kršćanskih zajednica, razvijanje tolerancije i dijaloga u sklopu projektne nastave učenika drugih razreda.

Moderatori Okrugloga stola bili su učenici drugih razreda: Barbara Andrić i Maja Kojčinović učenice 2.dt, Dora Jurković, Luka Damjanović i Marin Lasić učenici 2.g, Ines Kolundžić i Milana Dragić učenice 2.ft. Moderatori Okrugloga stola predstavili su povijesni razvitak i nauk pojedine kršćanske Crkve te su razgovarali s gostima sudionicima Okrugloga stola: Peter Szenn, pastor, Reformirana kršćanska kalvinska Crkva, župa u Hrastinu; Darko Turšić, pastor, Reformirana kršćanska kalvinska Crkva, župa u Kotlini; Ilona-Hedvig Andel, pastorica, Reformirana kršćanska kalvinska Crkva, župa u Osijeku; Hrvoje Mravak, svećenik i redovnik Družbe Isusove, Rimokatolička Crkva, Rezidencija Presvetoga Srca Isusova u Osijeku; dr. sc. Samir Vrabec, Evangelička luteranska Crkva, župa u Osijeku; Protojerej-stavrofor Miljen Ilić, Pravoslavna Crkva, župa u Petrovoj Slatini; Josip Dobutović, pripravnik, Baptistička Crkva, župa u Osijeku. Cjelokupno je događanje fotoaparatom zabilježila Danijela Zboril učenica 2.s2.

Učenici drugih razreda su se tijekom ove projektne nastave susreli sa živom riječi predstavnika Kršćanskih crkvi te su obogaćeni spoznajama o Pomirenju – ljubav nas Kristova obuzima koja će biti poticaj u  svakodnevnim kvalitetnijim susretima i komunikaciji jednih prema drugima i prema Bogu.

Fotografije pogledajte u Foto-galeriji!

Inez Brataljenović,

Adrijana Lovrinčević,