Zajedničke aktivnosti učenja i podučavanja u Poljskoj

Poljska, 06. 09. - 10. 09. 2021.

Encouraging Social Inclusion at Schools: Good practices for the implementation of social inclusion at school through psychological-based assumptions

Na mobilnosti u Poljskoj u sklopu Erasmus + projekta 4Teen bile su psihologinja Mirna Ilakovac i pedagoginja Nada Grujić Tomas.

Domaćini, partnerska škola iz Poljske, ugostili su nas u gradiću Kutno.

Grupa nastavnika sudionika tečaja bila je iz partnerskih škola u projektu iz Poljske, Portugala, Italije, Rumunjske, Turske, Makedonije i Hrvatske. Predavačice su bile iz partnerskog instituta ITL iz Italije – psihoterapeutkinja Dr. Zucchini Giulia i dr. Cinzia Cerami, profesorica glazbenog.

Edukacija je bila usmjerena na učenike s različitim psihičkim poteškoćama, koje su često uzrok poteškoća u učenju i prilagodbi školskim zahtjevima. Aktivnosti su bile izuzetno interaktivne jer su se razmjenjivala iskustava sudionika i primjeri inkluzije. Različite škole (gimnazije, strukovne), različite poteškoće (domicilni učenici s psihofizičkim poteškoćama, izbjeglice s jezičnim, kulturološkim i drugim različitostima/poteškoćama) bile su tema naših međusobnih razgovora i razmjene ideja. Takav način rada omogućio nam je iznošenje vlastitih iskustava i stavova, što nam je omogućilo da se kao grupa nastavnika povežemo i još bolje radimo.

Snažna je poruka s ove edukacije svima koji rade s različitom djecom u školama – „Budućnost svijeta u mom je razredu danas“. Možeš biti različit od drugih i biti zadovoljan sobom ili drugi ljudi mogu napraviti da se osjećaš različit u negativnom smislu.

Stvaranje zajednice koja uključuje različitost u emotivnom, kulturalnom i estetskom poimanju svijeta, zadatak je svih nastavnika koji rade s mladima.

Ovakve edukacije i kroz šarolikost grupe nastavnika i kroz obrađene teme stvaraju mogućnost razumijevanja i pronalaska ljepote u različitosti.

Erasmus projekti približavaju ljude jedne drugima uz puno razgovora na svim jezicima, uz puno smijeha i prekrasne izlete koje su nam domaćini pripremili. Divno iskustvo je bilo u školi u Zychlinu – obilazak učionica, kabineta, druženje s profesorima te upoznavanje gradonačelnika tog slatkog malog grada koji ima proizvodnju šećera i slatkiša.

Hvala domaćinima iz Poljske na ugodnom ozračju, finoj hrani i upoznavanju divnih poljskih gradova Toruna, Lodza i Plocka. Rijeka Visla pratila nas je kroz putovanje i pružala nezaboravne prizore. Osjećali smo se dobrodošlima i vidjeli prekrasne, povijesno značajne gradove Europe, uključujući i Varšavu i Katowice.

Ispunjene novim znanjima, obogaćene novim poznanstvima i novim idejama, radujemo se daljim aktivnostima u ovom projektu!

Pedagoginja Nada Grujić Tomas i psihologinja Mirna Ilakovac

« Ožujak 2024 »