Projekt „Vrline znanja – ulaganje u ljude i zajednice“ usmjeren je na jačanje i promociju održivog razvoja i socijalne kohezije kroz jačanje uloge škola i suradnje između različitih dionika u lokalnim zajednicama na području Slavonije i Baranje.
Projektom će se doprinijeti:

• Povećanju društvenog angažmana građana u 5 manjih ruralnih sredina na području Osječko-baranjske, Virovitičko-podravske, Požeško-slavonske i Vukovarsko-srijemske županije kroz:
  • radionice za učenike i edukaciju za nastavnike o volontiranju te postavljanje volonterskih klubova u osnovnim školama (3-5 škola);
  • edukaciju o organiziranju zajednice za predstavnike mladih, udruga i drugih dionika te podrška provedbi lokalnih akcija i inicijativa usmjerenih boljoj kvaliteti života u zajednici.
  • Poboljšanju kompetencija učenika srednjih škola, nastavnika i predstavnika OCD-a, o održivom razvoja kroz:
  • interaktivnu ljetnu školu održivog razvoja za srednjoškolce;
  • „Demo akademiju“, jednogodišnji obrazovni program o demokraciji za nastavnike i predstavnike organizacija civilnog društva.
  • Promociji vrijednosti i načela održivog razvoja kroz kreiranje alata za dugoročnu podršku obrazovanju za održivi razvoj.

U različitim aktivnostima projekta sudjeluju učenici osnovnih (150) i srednjih škola (20-25) te njihovi nastavnici (15-20), mladi i predstavnici OCD-a (50-60) te drugi dionici aktivni u lokalnim sredinama.
Projekt ujedno predstavlja doprinos demokratskoj građanskoj kulturi što na praktičnoj razini znači razvoj zajednice u kojoj pojedinci osjećaju pripadnost zajednici, svjesni su vlastite odgovornosti za njen razvoj te su sposobni iskoristiti resurse zajednice za njen dalji napredak.

Volonterski centar Osijek je nositelj projekta, a partneri su: Zaklada Slagalica, Udruga za zaštitu prirode i okoliša Zeleni Osijek, OŠ Antuna Gustava Matoša iz Čačinaca, Medicinska škola Osijek i Grad Osijek.

Projekt financira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske kroz Švicarsko-hrvatski program suradnje, a provodi se u razdoblju od svibnja 2019 do travnja 2021.

« Veljača 2020 »