Projekt Next train to virtuality

Autor: Anita Ivanković, Đurđica Radić, Mirela Grubišić, 7. 9. 2023.

Usred ljetne vrućine, dok su prosvjetni djelatnici odmarali i skupljali energiju za novu školsku godinu, profesorice Anita Ivanković. Mirela Grubišić i Đurđica Radić uputile su se u dragu nam Makedoniju i od 21. do 25. srpnja sudjelovale na međunarodnoj edukaciji o novim digitalnim platformama kao dio projekta Next train to virtuality u organizaciji udruge mladih Info front - Prilep. Sudionici na ovoj edukaciji bili su iz Makedonije, Rumunjske i Hrvatske. Marjan Naumovski, Andrej Dzopa i Kyrro Alt pripremili su niz aktivnosti vezanih uz nove digitalne platforme.

Na samom početku, analizirana je situacija vezana uz virtualne oblike nastave u razdoblju nakon covida. U sve tri države došlo je do zasićenja digitalnim načinom poučavanja, učenici su se također zaželjeli svojih prijatelja, nikada im školske klupe i učionice nisu toliko nedostajale, naime škola osim obrazovne ima i jaku odgojnu tj. socijalnu komponentu. Ipak, istaknuta je potreba daljeg digitalnog usavršavanja jer mladi sve više vremena provode u virtualnom svijetu, digitalizacija je posvuda, mnogi poslovi danas su nezamislivi bez računala i, ukoliko želimo mlade kvalitetno pripremiti za budućnost, ne možemo taj dio obrazovanja zanemariti. Jedan od ciljeva ove edukacije bio je upoznavanje s novim digitalnim alatima i platformama, to su: JITSI MEET, SLACK, MAPS.ME, ASANA, TRELLO, DREAM.AI, JAMBOARD, WOLFRAM ALPHA, OFFTIME.AP. Na vrlo zanimljiv način, interaktivno u i grupnom obliku rada, prikazane su mogućnosti ovih digitalnih alata. Bilo je govora o tome kako učenici provode svoje vrijeme u virtualnom svijetu, često samo gledajući fotografije i snimke osoba koje im nude raznorazne savjete ili prateći nekog njima bitnog influencera. Ovi digitalni alati mogu im biti pomoć pri učenju, potpora u kvalitetnijem svladavanju gradiva i potrebnih vještina. Dogovorene su sljedeće suradnje jer ovo je područje u kojemu je neprekidno potrebna edukacija, naime tehnološki napredak iznimno je brz i nezaustavljiv, nastavnicima je dakle potrebna potpora u svladavanju novih digitalnih alata. Osim službenog dijela edukacije, upoznali smo i ljepote Prilepa, Bitole, Kruševa i Ohrida. Naši makedonski domaćini bili su zaista izvrsni, uživali smo u ljepotama krajolika, hrane i toplini ljudi. Makedonija je zemlja snova, pjesme i sveprisutne romantike. Za tri nastavnice Medicinske škole Osijek ovo je zaista bila škola za život, dokaz da čovjek uči u svakom razdoblju svog života. Osjećale smo u svakom trenu zahvalnost za ovu iznimnu ljetnu edukaciju.

Slike možete pogledati u našoj foto-galeriji.

Đurđica Radić, Mirela Grubišić, Anita Ivanković