Međunarodni dan starijih osoba, 1. listopada

Autor: Marijana Nikolovski, Zdenka Omrčen, Luka Bačić, 12. 10. 2023.

Prije 75 godina Opća skupština Ujedinjenih naroda usvojila je Opću deklaraciju o ljudskim pravima. To je prvi dokument koji definira temeljna ljudska prava koja bi trebala biti univerzalno zaštićena. U znak priznanja ove prekretnice, s mišlju da će sve osobe – uključujući i sve starije osobe – uživati ​​svoja ljudska prava i temeljne slobode, 33. obilježavanje Međunarodnog dana starijih osoba promovira temu „Ispunjavanje obećanja Opće deklaracije o ljudskim pravima za starije osobe: kroz generacije”.

Cilj je ovogodišnjeg dana starijih osoba staviti u središte pozornosti specifičnosti starijih osoba diljem svijeta i važnost poštivanja njihovih prava.

„Ciljevi Međunarodnog dana starijih osoba u 2023. godini:

• stvoriti obveze među svim dionicima za unaprjeđivanje zaštite ljudskih prava starijih osoba diljem svijeta za sadašnje i buduće generacije te povećati globalno znanje o Općoj deklaraciji o ljudskim pravima;
  • učiti i dijeliti znanje iz međugeneracijskih modela za zaštitu ljudskih prava u različitim dijelovima svijeta;
  • u svrhu boljeg integriranja pristupa ljudskim pravima koji se temelji na životnom vijeku, pozvati sve vlade i tijela UN-a da preispitaju svoje trenutne prakse u osiguranju aktivnog i smislenog sudjelovanja svih dionika, uključujući nacionalne institucije za ljudska prava, civilno društvo i starije osobe u zajedničkom radu na jačanju međugeneracijskog partnerstva i generacijske solidarnosti.“ (https://www.un.org/en/observances/older-persons-day)

Učenici naše škole i ove su godine, zajedno s nastavnicima obilježili Međunarodni dan starijih osoba. Učenici Medicinske škole Osijek, zajedno s HKUD-om „Darda“, posjetili su Dom umirovljenika u Belom Manastiru. Dom umirovljenika Beli Manastir broji oko 180 korisnika u stambenom i stacionarnom dijelu. HKUD „Darda“ osnovan je 2000. godine, broji 65 aktivnih članova, a jedna je od vjernih članica i naša učenica 5.s3 razreda Iris Zelek. HKUD „Darda“ izveo je niz plesova i pjesama, dok su se naši učenici pridružili čitajući pjesme, družeći se s korisnicima ali i u plesu i bećarcima, zajedno s korisnicima doma. Bilo je to jedno veselo druženje!

U organizaciju Međunarodnog dana starijih osoba aktivno idejno, organizacijski i djelima uključili su se učenici 5.s3 razreda: Iris Zelek, Tea Marković, Tino Štefančić, Kristijan Jeleč, Mirna Vlašić, Ema Čutić, Klara Lucić i Lea Makaj.

Neizmjernu zahvalnost izražavamo voditeljici Doma umirovljenika Beli Manastir (https://www.dom-bm.hr/), HKUD-u „Darda“ i njihovoj voditeljici (https://www.aktivni-hkud-darda.hr/), te našim učenicima bez kojih veselje ne bi bilo potpuno.

slike pogledajte u našoj foto-galeriji

Nastavnici u pratnji: Marijana Nikolovski, Zdenka Omrčen i Luka Bačić.