Svjetski dan šećerne bolesti – 14. studenog 2023. „Prepoznajte svoj rizik, saznajte svoj odgovor“

Autor: Administrator , 11. 1. 2024.

Šećerna bolest, moderna bolest današnjice, bolest je koja pogađa sve veći broj ljudi od najranijih godina života. Šećerna bolest zbog toga predstavlja velik javnozdravstveni problem i globalnu epidemiju. Porast broja osoba sa šećernom bolešću u najvećoj je mjeri povezan sa životnim navikama i njihovim posljedicama, poput pretilosti i sjedilačkog načina života.

Zabrinjava činjenica da svaka druga osoba ne zna da boluje od šećerne bolesti, što ukazuje na nedovoljnu informiranost o samoj bolesti u zajednici. U svijetu svakih 5 sekundi umire 1 osoba od šećerne bolesti, što ukazuje na nedovoljnu informiranost o životu s tom kroničnom bolešću ali i na nepridržavanje liječničkih uputa. Većina oboljelih boluje od šećerne bolesti tipa 2 koja se u 80 % slučajeva može spriječiti i kontrolirati promjenom životnih navika.

Prema podatcima Nacionalnog registra osoba sa šećernom bolešću u Hrvatskoj, broj oboljelih je velik, no zbog činjenice kako 60% osoba uopće ne zna da boluje od šećerne bolesti, broj nije relevantan te je on puno, puno veći. U 2022. godini evidentirano je 38.554 osobe s novootkrivenom šećernom bolešću u Hrvatskoj. Prema podatcima Zavoda za javno zdravstvo o umrlim osobama u Hrvatskoj 2021. godine, šećerna bolest je četvrti vodeći uzrok smrti. Broj slučajeva šećerne bolesti u Hrvatskoj u 2022. godini najveći je u Vukovarsko-srijemskoj županiji.

Svjetski dan dijabetesa obilježava se 14. studenog, na rođendan Federicka Bantinga, koji je zajedno s Charlsom Bestom 1922. godine otkrio inzulin. Svjetski dan šećerne bolesti predstavljen je logotipom plavog kruga, što označava jedinstvo globalne dijabetološke zajednice u odgovoru na epidemiju dijabetesa.

Tema ovogodišnjeg Svjetskog dana šećerne bolesti glasi „Know Your Risk, Know Your Response“ – „Prepoznajte svoj rizik, saznajte svoj odgovor“, kojom se naglašava važnost prepoznavanja čimbenika rizika, usvajanje zdravih životnih navika i važnost prevencije, ranog otkrivanja i liječenja. Cilj akcije je podizanje svijesti građana o šećernoj bolesti, podizanje kvalitete života osoba oboljelih od šećerne bolesti te redovito provođenje preventivnih akcija u zajednicama.

Dana 18. 11. 2023. godine učenici Medicinske škole Osijek sudjelovali su u javnozdravstvenoj akciji Svjetskog dana šećerne bolesti u Portanovi od 10 do 13 sati. Učenici su mjerili razinu šećera u krvi, mjerili krvni tlak te dijelili edukativne materijale o šećernoj bolesti. U obilježavanju Svjetskog dana šećerne bolesti sudjelovali su: učenici 4.s1 razreda (Jana Kovač, Marija Mušura, Ema Matkovi i Petra Vukmanić), učenici 4.s2 razreda (Lana Aleksić, Marina Stevanović, Anastazija Majkić i Nela Benvin) i učenici 4.s3 razreda (Maja Kohutek, Lucia Komjetan, Tia Vukadin i Anica Zečević).

Nastavnici koji su sudjelovali u obilježavanju Svjetskog dana šećerne bolesti su: Martina Tot-Vesić, Marija Maras, Maja Čebohin, Zdenka Omrčen i Helena Johum.

Fotografije možete pogledati u našoj foto-galeriji.