Hrvatski Dan mimoza, nacionalni dan borbe protiv raka vrata maternice

Autor: Administrator , 30. 1. 2024.

Europski tjedan prevencije raka vrata maternice (Cervical Cancer Prevention Week) obilježava se svake godine u trećem tjednu mjeseca siječnja,  na inicijativu Europske asocijacije protiv raka vrata maternice – EECA s ciljem podizanja svijesti i informiranja o mogućnostima sprječavanja  te  ranog otkrivanja ovog sijela raka kod  žena.

Rak vrata maternice izazov je suvremene medicine te  javnozdravstveni problem u razvijenim i u nerazvijenim zemljama. Bolest je to od koje zahvaljujući današnjim mogućnostima u medicini i javnom zdravstvu,  ne bi smjela teoretski oboljeti niti umrijeti ni jedna žena u svijetu, no stvarnost nažalost daje poražavajuće rezultate. Od raka vrata maternice u Europi  svake godine oboli oko 60.000 žena ,  a umire oko 30. 000. Istočna Europa najveća je po smrtnosti u Europi. Ovaj broj  ovisi o prisutnosti odnosno odsutnosti programa prevencije raka vrata maternice. Međutim,  kroz dobro  organizirane populacijske programe probira raka vrata maternice može se spriječiti više od 80% slučajeva raka vrata maternice. Cijepljenje protiv humanog papiloma virusa (HPV) učinkovito je u sprječavanju infekcije, stoga je važno informirati javnost o istom.

Rak vrata maternice u 99, 7% uzrokovan je infekcijom humanim papiloma virusom. Tipovi 16 i 18 najrizičniji su tipovi za  razvoj premalignih promjena i raka vrata maternice. Virus HPV prenosi se kožnim kontaktom u području genitalija te će većina osoba tijekom života biti zaražena. Međutim, većina nosilaca  HPV ne zna da je zaražena jer ne izaziva nikakve simptome. Infekcija HPV može godinama biti u stanju mirovanja i da ne uzrokuje bolest. Nakon više godina može se aktivirati i postepeno izazvati promjene na sluznici.

Ne postoji lijek za liječenje infekcije HPV -om no promjene na stanicama vrata maternice mogu se uspješno liječiti.

Prevencija raka vrata maternice provodimo cijepljenjem protiv HPV . U Republici Hrvatskoj provodi se besplatno cijepljenje za djevojčice i dječake u osmom razredu osnovne škole.

Primarni test probira Papa test  jednostavna je  i neinvazivna pretraga kojom se uzima mala količina površinskih stanica rodnice, vrata maternice. Interval od tri godine optimalan je u životnoj dobi od 25 do 49 godina starosti, a interval od pet godina od 50 do 64 godine.

Testiranje na HPV preporučuje se nakon 30.  godine života.

Svaki slučaj raka vrata maternice može se liječiti cijepljenjem protiv HPV i odlaskom na preventivni pregled.

U subotu, 27. siječnja 2024. godine,  na Trgu A. Starčevića u Osijeku organiziran je 17. Hrvatski Dan mimoza, nacionalni dan borbe protiv raka vrata maternice i ujedno najava 18. Europskog tjedna borbe protiv raka vrata maternice (22.-28. siječnja 2024.). Manifestacija je održana u organizaciji Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije, Gradske lige protiv raka Osijek i u suradnji sa Medicinskom školom Osijek, KBC Osijek, DZ Osječko-baranjske županije, Mammae klubom Osijek, ILCO-Osijek, IK Javor iz Osijeka. Organizirana je  simbolična podjela  i prodaja cvjetova mimoze kao i podjela  edukativnih materijala. Građani su informirani i savjetovani o mogućnostima  sprječavanja ranog otkrivanja raka vrata maternice i cijepljenju protiv HPV-a.

fotografije pogledajte u našoj foto-galeriji

U obilježavanju Dana mimoza, nacionalni dan borbe protiv raka vrata maternice sudjelovali su učenici  5.s1, 5.s2 i 4.s3 razreda te nastavnice strukovno teorijskih predmeta:

5.s1 razred: Ivana Bošnjak, Inea Dmitrović, SaraMaletić, Bojana Rupar, Ana Sedlar, Stevanović Milica, Todorović David

5.s2 razred: Patrik Bregović, Andrea Florijančić, Lorena Geršić, Nina Janković, Korina Jurilj, Dora Kavicki, Laura Kovačević, Indira Kubaša, Ena Kujundžić, Ena Ljutak, Nikolina Markić, Melinda Torjanac, Maja Žigić

4.s3 razred: Mihaela Drenovski

Nastavnice: Sanja Višević, Ivana Debelić, Maja Carević, Viktorija Ežbegović, Mirjana Kralj i Maja Ančić