Dan crvenih haljina

Autor: Administrator , 2. 2. 2024.

Cilj je kampanje pod nazivom Dan crvenih haljina podizati svijest o rizičnim čimbenicima od moždanog udara kod žena. Akcija se održava prvog petka u veljači, a simbol je kampanje crvena haljina – haljina kao univerzalna slika žene, a crvena kao boja zdravlja, života i živosti, ali i upozorenja. Moždani udar u žena nedovoljno je prepoznat, nedovoljno istražen i nedovoljno liječen. Prva kampanja Dan crvenih haljina, #nosicrveno, odnosno, Go Red for Women pokrenuta je u Americi. Statistika kaže kako jedna od pet žena doživi moždani udar, a jedna od tri koje ga dožive umre od posljedica - upravo zbog toga naglašavamo nužnost prevencije moždanog udara kod žena.

Povodom ove javnozdravstvene manifestacije, a u svrhu osvještavanja šire javnosti, održana je 1. veljače 2024. godine i panel rasprava Ženski princip u Hrvatskom narodnom kazalištu u Osijeku.

Učenici Medicinske škole uključili su se u kampanju nizom aktivnosti. Učenici 5.s1, 5.s2 i 5.s3 razreda održali su predavanje na temu Dan crvenih haljina kako bi educirali roditelje o rizičnim čimbenicima za moždani udar, simptomima i znakovima moždanog udara i načinima prevencije moždanog udara. Nakon predavanja podijelili su brojne edukativne materijale koje su sami izradili poput pamtilica, plakata, brošura i bedževa.

Učenici su se pridružili i akciji prevencije moždanog udara na Trgu Ante Starčevića mjereći građanima krvni tlak i šećer te dijeleći promotivne materijale građanima.

Također su nazočili i otvorenju izložbe fotografija učenika Škole primijenjene umjetnosti i dizajna Hvala što ste tu u osječkom HNK.

Izložba je završila koncertom LA VIE EN ROSE u Hrvatskom narodnom kazalištu u Osijeku.

U našoj školi prvog petka u veljači brojni nastavnici i učenici podržali su ovu akciju noseći crvenu odjeću.

Kako nam je bilo provjerite u našoj foto-galeriji.

U akciji su sudjelovali učenici:

5.s1 razreda: Dino Brkić.

5.s2 razreda: Jelena Putnik, Tara Vukoja, Nikolina Filipović, Nataša Katanić, Diana Stanko, Marina Berić, i izlagačice Laura Lončar i Claudia Pamer.

5.s2 razreda: Ena Kujundžić, Jan Dolenc, Marija Pušeljić, Melinda Torijanac, Patrik Bregović, Ena Ljutak, Filip Piškorijanac, Laura Kovačević i Korina Jurilj.

5.s3 razreda: Tino Štefančić, Kristijan Jelač, Mirna Vlašić, Iris Zelek, Ana Petrović, Lea Makaj, Tea Marković, Ema Čurić i Klara Lucić.

kao i nastavnici: Helena Johum, Zdenka Omrčen, Martina Tot Vesić, Marko Maceković, Ana Marija Buljević, Mateja Hideg i Maja Čebohin.