Tjedan mozga

Autor: Ivana Prus, 25. 3. 2024.

U obilježavanje Tjedna mozga od 11. do 17. ožujka 2024. godine, uz brojne odgojno-obrazovne i zdravstvene ustanove, uključili su se i učenici 1.l razreda naše škole pod vodstvom  Ivane Nemet, stručnog učitelja te profesorica Ivane Petric i Ivane Prus Wertheimer.

Tjedan mozga je manifestacija koju svake godine organiziraju prof. dr. sc. Marija Heffer, predsjednica katedre za medicinsku biologiju i genetiku i SenzOs (Sekcija za neuroznanost Osijek), u suradnji s Odjelom za biologiju. Ove su godine glavne teme Okolišni toksini, socijalni mozak te neurogastronomija.

Kroz program se popularizira neuroznanost te promiče svijest i znanje o zdravlju mozga. Sudjelovanje kroz radionice i predavanja poprimilo je svjetske razmjere iz nekoliko razloga. Na prvom je mjestu spoznaja da sva pitanja vezana za funkcioniranje ljudskog društva zahtijevaju biološki utemeljeno znanje o psihologiji, ponašanju i svijesti čovjeka, odnosima i komunikaciji među ljudima u društvu, kao i evolucijski utemeljeno znanje o tome što nas čini ljudima te kada i kako su nastala ta specifično ljudska obilježja.

Naši učenici sudjelovali su na radionici pod nazivom Big Hero 6, ali za 10  koju je vodila Ana Prica, studentica 5. godine Medicinskog fakulteta. Nakon odslušanog predavanja analizirali su i raspravljali o temi, rješavali zadatke te sudjelovali u kvizu.

Obogaćeni novim spoznajama o navedenoj materiji spremni su nastaviti istraživati nove horizonte kroz svoje buduće obrazovanje!

Ivana Prus Wertheimer, prof.